Vuçiq: Nuk ka forcë që më detyron ta njoh pavarësinë e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë sot se nuk asnjë forcë e cila mund ta detyrojë atë që ta njohë Republikën e Kosovës si shtet të pavarur.

Në një konferencë për media ai ka folur edhe për çështjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Serbia ka qenë gjithmonë për dialog me Prishtinën dhe me të gjithë. Megjithatë ne duhet ta dimë se për çfarë po flasim, shkruan tanjug.

Ai ka drejtuar kritika edhe ndaj BE-së për mosreagim ndaj deklarimeve të kryeministrit Ramush Haradinaj rreth ndryshimi të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë.

Gazetari

Read Previous

Basha: Pesë bandat kriminale kërkojnë shkëmbimin e territoreve Kosovë – Serbi

Read Next

Thaçi: Ahmet Krasniqi i bashkoi të gjithë në luftë, sikurse edhe ne sot në Prishtinë