Vizita e Presidentit dhe e Kryministrit në SHBA

Shkruan: Albert Ramadani

Në SHBA,Thaçi flet për kufijtë, Haradinaj për viza.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj pritet që të udhëtojnë për në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), pasi që javën që vjen do të mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Thaçi do të bëne përpjekje të gjen mbështetje për çështjen e kufinjev perpjekja më e madhe e Thaçit do jet mundësia për të takuar presidentin e SHBA-ve.

Hararadinaj do të mundohet ta pasqyron dhe prezenton punën një vjeqare që nga marrja e mandatit si Kryetar Qeverie dhe angazhim për ta përshpejtu çështjen e liberalizimit të vizave që kjo çështje të merr driten jeshile më së largu deri më 4 dhjetor 2018-s.

Një porosi që pritet ta merr Haradinaj në SHBA,do të jete porosia për ndryshim të koalicionit qeverisës.

Ndryshime në koalicion do të ketë pas kthimit të lidereve institucional nga SHBA-së, nga koalicioni do të largohet partneri më vogël me deputet në parlament Kosovës dhe më hise më të madhe në qeveri(AKR-ja) përfaqësimi i Aleancës Kosova e Re, në Kuvendin e Kosovës po shihet si një koalicion i pafuqishm në marrjen e vendimeve dhe pas kthimit nga vizita Haradinaj do të ketë takim me kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin ku në takim do të diskutohen largimi nga koalicionit i partisë se B.Pacolli dhe para se ta largojn AKR nga koaliconi do ketë takime intenzive me udhëheqësit e partis më të re PSD e drejtuar nga Shpend Ahmeti,dhe PSD do të jetë me hise në qeveri po aq sa ka aktulisht AKR-ja, vetum që PSD do jetë me dallim me numrin e deputetëve në Kuvendin e Kosovës ku i ka 12 deputet një mundësi më leht për të funksionuar Koalicioni i rifreskuar do të quhet,PAN+PSD.

AKR do ti bashkohët krahut opozitar,do ti bashkohet edhe V.V ne protesta të thirrura dhe AKR do të mbetet në Opozit me LDK-n dhe VV kurse PSD-ja e Shpend Ahmetit e Visar Imeri do bëhet pjes e koalicionit qeverisës.

Ky koalicion do të funksionon deri në fund të muajit Maj të vitit të ardhshëm ne qërshor 2019,Kosova do të shkoj në zgjedhje Parlamentare.

Në Kosovë do të ndodhin ndryshime të mëdha deri në shtator të 2019?

Gazetari

Read Previous

Një anije me refugjatë fundoset në brigjet e Libanit

Read Next

“Washington Post” e cilëson të befasishme deklaratën e Thaçit për ambasadën e Kosovës në Jerusalem