Vetëvendosje padit kryeministrin e 17 zyrtarë për rritjen e pagave

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendojse, Albulena Haxhiu, ka dorëzuar një kallëzim penal ndaj kryeministrit Ramush Haradinaj dhe 17 zyrtarëve të lartë, zëvendëskryeministra e ministra, të përfshirë në procesin e marrjes së vendimit për rritjen e pagave, në fund të vitit të kaluar, bën të ditur KTV.

Deputetja Haxhiu ka thënë se tashmë pas marrjes së pagave nga këta zyrtarë kjo paraqet konflikt interesi dhe ka kërkuar nga Prokuroria që të hetojë mënyrën se si ka ndodhur rritja e pagave. Ajo ka përsëritur qëndrimin se vendimi për rritjen e pagave është e papranueshëm dhe në kundërshtim me Ligjin për pagat. Haxhiu ka paralajmëruar edhe mundësinë e kallëzimeve penale edhe ndaj gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, të cilët e kanë votuar si të pabazuar ankesën e VV-së për rritjen e pagave nga Qeveria.

Albulena Haxhiu ka thënë se Vetëvendojse nuk është kundër rritjes së pagave për sistemin e drejtësisë, por kjo duhet të bëhet sipas Ligjit për pagat.

Gazetari

Read Previous

Haradinaj: Është bërë një punë e madhe nga NATO dhe për këtë i jemi mirënjohës gjithë jetën Aleancës Veri-Atlantike

Read Next

Loriana Kuka në finale, Kosova siguron medaljen e katërt