Vdekja e një të ziu amerikan ngjalli protesta të nxehta në SHBA ndërsa shumë akuzojnë oficerët

Protesters gather near the Minnesota Police 3rd Precinct during a gathering Tuesday, May 26, 2020, in response to the death the day before of George Floyd in police custody. Four Minneapolis officers involved in the arrest of Floyd, a black man who died in police custody, were fired Tuesday, hours after a bystander???s video showed an officer kneeling on the handcuffed man???s neck, even after he pleaded that he could not breathe and stopped moving. (Richard Tsong-Taatarii/Star Tribune via AP)

Dy ditë pas vdekjes së një të ziu të paarmatosur në duart e një oficeri të policise, protestuesit marshuan në rrugët e të paktën tre qyteteve të mëdha të SHBA-së.

Në Minneapolis, ku George Floyd u vra të hënën, nata e dytë e protestave u shënua nga plaçkitjet dhe ndërtesat në zjarr ndërsa turma të protestuesve u përplasën me policinë, të cilët qëlluan përsëri me gaz lotsjellës, sipas vëzhgimeve nga ekipi i CNN-it në vendin e ngjarjes dhe policia.

Guvernatori i Minesotës, Tim Walz, i cili paralajmëroi mbrëmjen e së mërkurës për një “situatë jashtëzakonisht të rrezikshme” në protestë, u bëri thirrje demonstruesve të qëndrojnë të qetë – një lutje e bërë nga familjarët e Floyd.

Herët në mëngjes të enjten, policia tha se një burrë u qëllua për vdekje pranë vendit të protestave. Një person u arrestua dhe policia tha se ata po hetojnë natyrën e incidentit.

Në Los Angeles, qindra njerëz marshuan për të protestuar për vdekjen e Floidit dhe brutalitetin e policisë. Në një moment, disa demonstrues sulmuan një makinë në autostradën California Highway Patrol./vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Ndalohet një person i dyshuar për fajde, në Gjilan

Read Next

PDK: Të dhënat e mbi 1 milion qytetarëve u morën nga dhoma e përgjimeve në Telekom, VV do të shantazhoj çdo familje