Trump: SHBA dhe Rusia duan marrëveshje të re bërthamore

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duan të arrijnë një marrëveshje të re të armëve bërthamore.

“Sinqerisht, e gjithë situata me armët bërthamore nuk është e mirë”, tha Trump para samitit të liderëve të NATO-s.

Uashingtoni u tërhoq nga Marrëveshja e Forcave Bërthamore të Rangut të Mesëm (INF) në gusht, duke pretenduar se Rusia po e shkel atë, të cilën Moska e mohon.

“Por ata duan një marrëveshje, siç bëjmë ne, dhe unë mendoj se kjo do të ishte çështje tjetër. Kjo është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëjmë, me të vërtetë”, tha Trump.

Kina është gjithashtu e interesuar të bashkohet në bisedime, për të cilat Trump tha se ‘është shumë e mirë’. /Telegrafi/

Gazetari

Read Previous

Një pjesë e SHBA-së kaplohet nga stuhia e borës

Read Next

Përballon tërmete edhe me magnitudë 9 – këto janë “sekretet” e Japonisë