Trembëdhjetë filmat e famshëm kuptimplotë rreth dashurisë, që do të ngrohin edhe zemrat më të thyera

Dashuria është një ndjenjë magjike që mund të të ngrohë në një ngricë të rëndë dhe të rivendosë besimin tënd në përralla dhe mrekulli, veçanërisht kur ndjehesh keq dhe duket se e gjithë bota ta ka kthyer shpinën. Historitë e lumtura të dashurisë janë të ndryshme dhe të barabarta në të njëjtën kohë – por secila prej tyre na jep shpresë dhe i bën zemrat tona të rrahin pak më shpejt.

Bright Side solli një listë me 13 filma të vlefshëm që kanë aq shumë dashuri dhe ndjenja të buta në ta sa që do t’iu largohet fryma nga ciniku më i dashur.

1. A Rainy Day in New York (2019)

Ai është nga një familje e pasur në New York, ajo është nga një qytet i vogël në Arizona. Një ditë me shi do të ndryshojë jetën e tyre përgjithmonë. Në rrëmujën e përplot të metropolit, personazhet do të takohen me njëri-tjetrin në traditat më të mira të filmave të Woody Allen dhe do të bien në një vorbull aventure romantike.

IMDb – 6.7

2. A Faithful Man (2018)

Një dramë shumë franceze, dhe me pjesë teatrale që tregojnë Abelin, si njeriun e fundit romantik në Paris. Ai është i vendosur ta rikthejë Mariannën, e cila e la atë për mikun e tij më të mirë Paul tetë vjet më parë. Tani që Pali vdiq, asgjë nuk do ta ndalojë Abelin të kthejë dashurinë e jetës së tij. Sidoqoftë, rezulton që edhe krijesat më të pafajshme janë në gjendje të bëjnë plane dinake.

IMDb – 6.2

3. Delibal (2015)

Barısh studion arkitekturën në një universitet lokal. Kur takon Füsun, shpirti i tij mbushet me një ndjenjë të pabesueshme dhe ai e kupton se, këtë herë, ai ka gjetur dashurinë e vërtetë. Karakteri i bukur, i zgjuar dhe i sinqertë së shpejti merr atë që dëshiron – vajza bie në dashuri me të dhe ata martohen. Duket si një përrallë. Por një ditë kjo histori e lumtur merr një kthesë të papritur.

IMDb – 6.8

4. Swear On You My Beloved (2016)

Saraswati është një vajzë e thjeshtë që punon në një bibliotekë. Vajzat si ajo zakonisht quhen “modë e vjetër” dhe “të pashpirta”. Duke u lodhur dhe bezdisur nga prindërit, motrat dhe kolegët e saj, Saraswati më në fund vendos të jetojë jetën e saj me rregullat e saj. Ajo i kërkon ndihmë fqinjit të saj Inder, i cili është përpjekur ta shmangë atë me çdo mënyrë.

IMDb – 7.3

5. Five Feet Apart (2019)

Hapësira ku të dashuruarit përfunduan vendos një gjendje mizore për marrëdhënien e tyre: Stella dhe Will do të duhet të qëndrojnë jo më pak se pesë metra larg njëri-tjetrit, kjo është arsyeja pse edhe prekja nuk është e disponueshme për ta. Por dashuria e vërtetë nuk njeh kufij, dhe sa më të forta të jenë ndjenjat, aq më i lartë është tundimi për të thyer rregullat. Ky film ka të bëjë me dëshirën për të dashur, jetuar dhe ëndërruar. Si një person që ka hasur në një sëmundje të rëndë, Stella thotë fjalë shumë të rëndësishme: “Unë jetoja për t’u trajtuar dhe jo duke u trajtuar për të jetuar”.

IMDb – 7.2

6. The Sense of Wonder (2015)

Louise Legrand është një nënë e dy fëmijëve që jeton në një qytet të qetë krahinor. Ajo nuk dëshiron të largohet nga vila me pemën e saj të dashur në kopsht, ku dikur ishte aq e lumtur me burrin e saj të ndjerë. Pali, i cili është fshehurazi i dashuruar me heroinën, nuk është veçse një mik i mirë për të. Por një ditë Louise futet në një situatë të vështirë dhe përballet me një zgjedhje të vështirë.

IMDb – 6.8

7. The Mountain Between Us (2017)

Ben dhe Alex arritën të mbijetojnë pas një rrëzimi me aeroplan dhe tani ata duhet të gjejnë një gjuhë të përbashkët për të mbijetuar në mjedisin e egër të maleve me dëborë. Një ditë ata e kuptojnë se është e kotë të presësh ndihmë dhe të fillosh udhëtimin e gjatë të shumë miljeve. Një lidhje e ngushtë fillon midis të huajve ndërsa ata po luftojnë për jetën e tyre.

IMDb – 6.4

8. Hot Summer Nights (2017)

Daniel do të kujtojë atë verë të nxehtë përgjithmonë, sepse ra në dashuri me vajzën më të bukur në Cape Cod, McKayla, si dhe të përfshihej me disa tregtarë të drogës. Ekziston një vështirësi – vëllai i vajzës është një huligan i qytetit i cili është partneri afarist i Danielit dhe është plotësisht kundër marrëdhënies së tyre.

IMDb – 6.4

9. Curiosa (2019)

Skenari i filmit bazohet në një trekëndësh dashurie sensuale dhe të rrezikshme në atmosferën bohem të Parisit në fund të shekullit të 19-të. Dy burra janë të dashuruar me një grua. Por ndalesat ekzistojnë me qëllim të shkeljes së tyre. Skenari është i bazuar në ditaret dhe letrat e socialitëve të famshëm të asaj kohe.

IMDb – 5.5

Claire pati një kohë të vështirë duke kapërcyer tradhtinë e bashkëshortit të saj dhe divorcin e tyre. Gradualisht jeta e saj fillon të qetësohet: ajo jep mësim në universitet, rrit dy fëmijët e saj dhe del në takim me një të dashur të ri. Por, një herë, ai qesh me ndjenjat e saj dhe i thyen zemrën. Për të rikthyer zemrën e saj të thyer copë -copë, Claire krijon një llogari të rreme në internet, ku ajo prezanton veten si një bukuroshe 24-vjeçare, e quajtur Clara.

IMDb – 6.9

11. The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (2018)

Një histori dashurie angleze bazuar në romanin e vitit 2008 me të njëjtin emër të shkruar nga Mary Ann Shaffer dhe Annie Barrows zhyt shikuesin në periudhën e pasluftës. Një shkrimtar i ri me emrin Juliet mendohet të shkruaj një artikull në lidhje me një klub librash. Ajo merr fatin të marrë një letër nga një fermer derrash nga ishulli i Guernsey. Mesazhi e kthen jetën e Juliet me kokë poshtë. Duke dashur të mësojë detajet, ajo shkon në një qytet të vogël ku takon përfaqësuesit e klubit të librit dhe së shpejti kupton se miqtë e saj të rinj po fshehin disa mistere nga e kaluara.

IMDb – 7.4

12. Emma (2020)

Emma Woodhouse është e re, e bukur dhe e pasur dhe është plotësisht e sigurt që nuk do të martohet kurrë. Në vend që të kërkojë dashurinë e saj, ajo përpiqet të orkestrojë jetën personale të miqve dhe të njohurve të saj. Pasi ajo flet me mikeshën e saj Harriet jashtë martesës me një fermer dhe përpiqet ta çojë atë drejt lidhjes me një famullitar të quajtur Elton. Por Elton përfundon duke u dashuruar me vetë Emën.

IMDb – 6.8

13. The Exception (2016)

Ngjarja ndodh në Holandë në vitet 1940. Pas pushtimit nazist, agjentët e Rezistencës përpiqen të futin një nga njerëzit e tyre në shtëpinë e ish-Kaiser Wilhelm II. Ndërsa të gjitha këto po ndodhin, një romancë pasionante shpërthen midis një oficeri dhe një vajze të re dhe tërheqëse hebreje. Pasojat e kësaj afere rezultojnë të jenë të paparashikueshme si për të dashuruarit ashtu edhe për Kaiserin.

IMDb – 6.8. /Telegrafi/

Ardiana K

Read Previous

Rama shpërthen kundër Ilir Metës: Ka arsye të jetojë në një moment “o sot o kurrë”

Read Next

Thaçi flet për letrën që ia dërgoi sekretarit Pomepo për Gjykatën Speciale: Është e qartë, e qëndrueshme dhe shumë e saktë


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0