Tërmet i fuqishëm në Itali, 40 të plagosur

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.8 ballë të shkallës rihter u shënua gjatë natës mes të premtes dhe të shtunës në Itali, në zonën e Catania.

Epiqendra e tij u shënua mes zonës së Messina dhe Ragusa. Si pasojë e lëkundjeve të fuqishme pati shembje në ndërtesa si dhe disa persona të lënduar.

Krahas Catanias, tërmeti u ndje edhe në Siracusa, Enna dhe Messina.

Bilanci paraprak flet për rreth 40 persona të plagosur, fatmirësisht pa rrezik për jetën.

Tërmeti u shënua rreth orës 02.30 të natës, duke krijuar panik mes banorëve, të cilët dolën nxitimthi në rrugë.

Në zonë ndërhyn shërbimi zjarrfikës, policia dhe mbrojtja civile, për t’iu ardhur në ndihmë të dëmtuarve.

Gazetari

Read Previous

Sot vajza me format më tërheqëse në planet, kështu dukej Kim Kardashian si 13 vjeçare

Read Next

Veteranët e Dukagjinit përgatiten për veprimet e radhës