Shkence 

Një yll i cili po rrotullohet rreth një virmë të zezë, Ajnshtajni kishte të drejtë mbi gravitetin- PËRSËRI.

Një yll i vetëm, që po orbiton përbindëshin hapsinor , një vrimë të zezë në qendër të Rrugës së Qumështit, u ka dhënë astronomëve prova të reja që Albert Ajnshtajni kishte të drejtë në lidhje me gravitetin. Më shumë se 100 vjet më parë, teoria e përgjithshme e relativitetit të Ajnshtajnit zbuloi se graviteti është rezultat i materies që lakon fabrikën kohë-hapsirë. Tani, në një artikull të publikuar më 26 korrik në Astronomy & Astrophysics, një ekip hulumtues raporton vëzhgimin e vulës të relativitetit të përgjithshëm. Këto matje konfirmojnë për…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Si ka punuar sateliti i parë amerikan në hapsirë?

Më 31 janar 1958 SHBA lansoi me sukses satelitin e parë në hapsirë: Explorer 1. Ishte përgjigjja amerikane ndaj satelitit rus Sputnik 1 të Bashkimit Sovjetik, i cili nisi epokën hapësinore kur u lansua në vitin 1957. Explorer 1 u nis me një raketë të ushtrisë amerikane Juno, e njohur edhe si Jupiter-C, dhe shënoi misionin e parë hapësinor për të dërguar një instrument shkencor në hapësirë. Sateliti peshonte 30 lbs., 18 lbs. ku me vete kishte pajisjet e shkencës si detektorët e rrezeve kozmike, sensorët e temperaturës dhe një…

Lexo më shumë
Shkence 

Ekosistemi që po kontrrollon të ardhmen e galaktikës po vihet tani në fokus.

Është më shumë sesa një galaktikë.Një formë spirale e mbushur me yje e cila rrotullohet rreth hapsirës të madhe. “Galaktikat janë tamam si ti dhe unë”, tha Jessica Werk, astronome në Universitetin e Uashingtonit në Seattle, në janar në një takim të Shoqërisë Astronomike Amerikane. “Ato jetojnë jetën e tyre në një gjendje të vazhdueshme trazirash”. Pjesa më e madhe e asaj trazire ndodh në një mjedis të madh dhe të komplikuar të quajtur medium circumgalactic, ose CGM. Kjo re e madhe, e ndotur e pluhurit dhe gazit është një…

Lexo më shumë
Shkence 

NASA fillon të kërkojë botë të reja aliene.

Transmetimi i satelitit për ekzoplanetet (TESS), i cili është projektuar për të kërkuar botët e huaj rreth yjeve jo shumë larg nga dielli, filloi mbledhjen e të dhënave shkencore të mërkurën (25 korrik), njoftoi dje (27 korrik) anëtarët e ekipit të instrumenteve. TESS do të dërgojë të dhëna fillestare në Tokë në gusht, me vërejtje të reja që vijnë çdo 13,5 ditë pas kësaj, thanë anëtarët e ekipit të misionit në një deklaratë. “Unë jam i kënaqur që gjahtari ynë i planeteve është i gatshëm të fillojë kërkime në oborrin…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Këta 12 njerzë kanë ecur në hënë.!

Nëse keni lindur pas programit Apollo, dhe ndoshta edhe nëse mbani mend ato ditë, duket pothuajse e pabesueshme që NASA dërgoi misionet e drejtuara në hënë 239.000 milje larg. Njerëzit vazhdojnë të shprehin pikëllimin për faktin se misionet hënor të Apollonit ishin shumë kohë më parë dhe se së shpejti nuk do të mbetet askush që të lihet i gjallë, i cili në të vërtetë shkoi në Hënë. 1. NEIL ALDEN ARMSTRONG Armstrong u caktua si astronaut në vitin 1962 dhe fluturoi në misionin Gemini 8 në vitin 1966, ku…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Ja se ai punon ADN-ja juaj

ADN-ja është ndoshta molekula biologjike më e famshme; ajo është e pranishme në të gjitha format e jetës në tokë. Por çfarë është ADN ose acid desoksiribonukleik? Këtu, ju informojmë për gjërat thelbesore: Pothuajse çdo qelizë në trupin tuaj përmban ADN-në ose kodin gjenetik që ju bën. ADN-ja mbart udhëzimet për zhvillimin, rritjen, riprodhimin dhe funksionimin e të gjithë jetës. Dallimet në kodin gjenetik janë arsyeja pse një person ka sy blu ose kafe, pse disa njerëz janë të prekshëm ndaj sëmundjeve të caktuara, pse zogjtë kanë vetëm dy krahë…

Lexo më shumë
Shkence 

A e keni ditur se cili është ylli më i madh?!

Dielli mund të duket të jetë ylli më i madh në qiell, por kjo është vetëm për shkak se është më afër me Tokën. Në shkallën astronomike, është me të vërtetë mesatar- rreth gjysma e yjeve të njohura janë më të mëdhenj; gjysma janë më të vogla. Ylli më i madh i njohur në univers është UY Scuti, një supergjigant me një rreze rreth 1.700 herë më të madhe se dielli. Në vitin 1860, astronomët gjermanë në Observatorin e Bonit regjistruan së pari UY Scuti, duke e quajtur atë BD-12…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Si ta përdorni telefonin tuaj që të shikoni Marsin në pikën më të afërt të Tokës që nga viti 2003?!

Epo, kjo është ajo. Erdhi koha kur orbita e Tokës do të na afrojë më shumë me Marsin se sa kemi qenë që 15 vjet! Kjo është një ngjarje mbarëbotërore, megjithëse njerëzit që e shohin Marsin nga lartësi të ulëta dhe nga Hemisfera Jugore do ta shohin Planetin e Kuq shumë më qartë se njerëzit në zonat e mesme. Ndërsa dylbitë do t’ju tregojë Marsin si një pikë e vogël e kuqe e ndritshme, madje edhe një teleskop i vogël mund të zbulojë tiparet sipërfaqësore dhe kapelet polare kur është…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial