Shkence 

Shpërthimi i një sistemi yjor 170 vite më parë që mban një shpejtësi rekord të hedhjës së gazit

Pothuajse dy shekuj më parë, astronomët panë një shpërthim të fuqishëm nga sistemi i yllit masiv Eta Carinae. Tani, astronomët kanë matur shpërthimin e saj – që dërgoi gazin që fluturonte shpejt aq sa për të udhëtuar nga Toka në Hënë për 20 sekonda. Shpërthimi lëshoi pothuajse po aq energji sa një supernova, thanë hulumtuesit në një deklaratë, por në një farë mënyre u la një yll i ndritshëm i paprekur. Dhe gazi i liruar nga ky shperthim është më i shpejti i matur nga një shpërthim që ylli mbijetoi…

Lexo më shumë
Shkence 

Për më pak se një javë NASA lëshon anijën kozmike e cila do të prek diellin

Në vetëm një javë, NASA do të nisë një anije kozmike për të prekur diellin për herë të parë. NASA është vetëm një javë larg nisjes së misionit të saj të ardhshëm shkencor, një anije kozmike e quajtur Parker Solar Probe që përfundimisht do të “prekë diellin”. Nëse gjithçka shkon sipas planit, kjo sondë do të niset në bordin e një raketë të quajtur United Launch Alliance Delta IV, në mëngjesin e hershëm të 11 gushtit nga Stacioni i Forcave Ajrore Cape Canaveral në Florida. Dritarja e hapjes prej 45…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Ndërsa Neil Armstrong dhe Edwin “Buzz” Aldrin bënë hapat e parë të njeriut në hënë, një anëtar i tretë i ekuipazhit e orbitonte hënën lart . Astronauti Michael Collins priti në modulin e komandës ndërsa shokët e tij astronautët kaluan më shumë se 21 orë në sipërfaqen hënore. Ai ishte astronauti i parë që orbitoi anën tjetër të hënës vetëm; kur ai kaloi në anën tjetër, atij u prenë kontakti njerëzor në Tokë, sepse nuk kishte satelitë në dispozicion për të transmetuar komunikimet e tij përsëri në Tokë. Këtu është…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Nuk ka shanse që ju të largoheni në hapësirë menjëherë, sepse graviteti i Tokës është aq i fortë në krahasim me lëvizjen saj të shpejtë. (Ky mocion quhet nxitim centripetal.) Në pikën më të fortë, e cila është në ekuator, nxitimi centripetal vetëm kudërshton gravitetin e Tokës me rreth 0.3 për qind. Me fjalë të tjera, edhe pse nuk e vreni, ju peshoni më pak në ekuator sesa në pole. NASA thotë se probabiliteti që Toka të ndalë rrotullimin e saj është “praktikisht zero” për miliardat e ardhshme. Teorikisht, megjithatë,…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Si tokësor, është e lehtë të besojmë se ne jemi duke qëndruar pa lëvizur ende. Në fund të fundit, ne nuk ndiejmë ndonjë lëvizje në rrethinën tonë. Por kur ju shikoni në qiell, ju mund të shihni dëshmi se ne po lëvizim. Disa nga astronomët më të hershëm propozuan që ne të jetonim në një univers gjeocentrik, që do të thotë se Toka është në qendër të çdo gjëje. Ata thanë se dielli rrotullohej rreth nesh, gjë që shkaktonte lindjen dhe perendimin e diellit, njëjtë për lëvizjet e hënës dhe…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Librat më të mirë që duhet ti lexoni për astronomi dhe astrofizikë

Universi përmes syve të një astromi dhe astrofizkanti është i mahnitshëm dhe një libër i mirë mund të ju jap atë pamje të asaj bote pa u nevojitur vite për të studiuar.Këta janë librat më të mirë për hapsirë që do ju mahnisin dhe ia vlen ti lexoni. 1.Duke kapur pluhurin yjor-Natalie Starkey 2.“Një histori e shkurtër e kohës” nga Stephen Hawking 3.“Faktori planetar,ekzoplanetet dhe kërkmi për një botë të dytë”-nga Elizabeth Tasker 4.“ Shikoje atë me një teleskop të vogël”-Will Kalif 5.“100 gjërat që duhet ti shihni në qiellin…

Lexo më shumë
Shkence 

Shiu meteorik Perseid 2018: Ku, kur dhe si mund ta shihni?

Sipas ekspertit të meteoreve të NASA-s Bill Cooke, Perseidët janë ndoshta shiu më i popullarizuar i meteoreve të vitit; dhe në 2018,do të jetë shiu meteroik më i mirë për këtë vit . Gjatë kulmit të Perseidit këtë muaj, spektatorët duhet të shohin rreth 60-70 meteorë në orë, por në vitet e shpërthimit (si në 2016) shkalla mund të jetë midis 150-200 meteorë në orë. Kulmi i shiut meteorik do të jetë e dukshëm edhe në netët e 11-12 gushtit dhe 12-13 gushtit. Kur t’i shohësh ato? Toka do të…

Lexo më shumë
Shkence 

Duhet të vazhdojmë të kërkojmë për alienët, shkenctarë i paralajmëruan senatorët

Katër shkencëtarë i treguan rastin panelit senatorësh që kongresi duhet të vazhdojë të financojë kërkimin e NASA-s për jetën përtej Tokës. Vetëm një prej këtyre shkencëtarëve ishte i lidhur drejtpërdrejt me NASA-n, dhe ky shqyrtim prekte një gamë më të gjerë të prioriteteve shkencore për agjencinë dhe si t’i balanconte ata me një buxhet të kufizuar. Pas hapjes së deklaratave, seanca filloi me nënkomisionin Sen. Ted Cruz duke i shpejguar panelit pse ne duhet të kërkojmë jetën në botë të tjera. “Unë besoj se kjo është një nga pyetjet e…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Top 5 teknologjitë që i duhen një anije kozmike të mbijetojë në hapsirë të thellë

Kur një anije kozmike e ndërtuar për njerëzit të udhëtuar në një hapësirë të thellë, ajo kërkon një sërë veçorish për ta mbajtur atë dhe një ekuipazh brenda sigurt. Që të dyja distanca dhe kohëzgjatja kërkojnë që anija kozmike duhet të ketë sisteme që mund të funksionojnë me besueshmëri larg nga shtëpia, të jenë në gjendje të mbajnë astronautët të gjallë në rast emergjence dhe të jenë të lehta që raketa mund ti qojë. Këto janë 5 sistemet që anija duhet domesdos ti ketë. Sisteme për të Jetuar dhe dhe…

Lexo më shumë
Shkence 

Nëse duam që ndonjëherë të shkelim në Mars, duhet ta marrim seriozisht mbrojten planetare

Njerëzit kanë ëndrra të mëdha për të shkelur në një planet tjetër. Por, para se të bëjmë, do të na duhet të kuptojmë se si t’i mbajmë mikroorganizmat për vete dhe si të mbrohemi nga jeta që mund të gjejmë atje. Ky është mandati i mbrojtjes planetare dhe ekspertët në këtë fushë po zhvillojnë udhëzime për misione njerëzore që do të vizitojnë potencialisht lokacionet mbështetëse të jetës, si Marsi. Një nga ata shkencëtarë është Julie Mitchell, oficeri për mbrojtjen e planetit në Qendrën Hapësinore Johnson të NASA-s në Hjuston, e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial