Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Përendimet e diellit në planetin Mars kan ngjyrë të kaltër

Përendimet e diellit në tokë jan zakonisht me ngjyrë portokalli. Por në këtë imazh të mrekullueshëm e të bukur të sipërfaqes Marsiane, perendimi i diellit ka ngjyr të kaltër. Dielli i planetit Mars është i kaltër sepse perendon mbrapa stuhive të pluhurit. Ky imazh u shkrep në kohën kur në Mars po pushonte nje stuhi e pluhurit dhe disa nga grimcat e imëta të pluhurit Marsian ishin akoma në ajër. Këto grimca të imëta janë në gjendje të shpërndajnë dritën në të majtë të spektrit VIBGYOR d.m.th kaltër dhe jo…

Lexo më shumë
Opinione 

Të rinjët e kosovës ndjehen të lënë anash “premtime fyse në këto zgjedhje”

Në Kosovë jane disa grupe që merren me Astronomi, të cilat kanë vështirësi në realizimin e projekteve të tyre, në vendin tonë, në vendin që më shumë hargjohet në fushata zgjedhore nga kandidatë për deputet dhe kryeministër, se sa për shkencë dhe teknologji. Asena Kantarci nga komuniteti turk i Kosovës, e cila jeton në Prizren, shprehet: “Ne, rinia e Kosovës mundemi me arritë në nivelin botëror, nëse qeveritarët do krijonin më shumë kushte për punë. Ne kemi iniciativa, vullnet, dhe punojmë në këtë drejtim, por po e përsëris prap, pa…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar një Univers paralel

Shkencëtarët besojnë se mund të kenë kapur një “paraqitje” të shkurtër të një universi paralel që bombardon kundër universit tone. Kanë parë lëkundje në sinjale në pikat më të largëta të universit që sugjerojnë se pëlhura e universit tonë është ndërprerë nga një tjetër univers tepër i ndryshëm. Analiza e tyre mund të jetë dëshmi për teorinë e multiversit. Sipas studiuesve: “Dr Ranga-Ram Chary i cili e analizoje zhurmën dhe sinjalet e mbetura në sfondin e mikrovalëve kozmike të mbetur nga Big Bang dhe gjeti një numër të spoteve të…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

‘Rrelos’, revista e parë shkencore në kosove

Këto ditë doli nga shtypi revista “Rrelos”, revistë me përmbajtje shkencore, e cila trajton tema të ndryshme nga fushat e shkencave shoqërore, natyrës dhe ekzakte, përfshirë këtu tema nga astronomia, gjeografia, kimia, fizika, dhe fusha tjera relevante natyrore. Drejtori i “Rrelos”-it, Armend Xani, është shprehur në një prononcim për Vizioni.info se kjo revistë do t`u kushtojë vëmendje dhe do t`u japë hapësirë shkencëtarëve dhe studiueseve të shkencave që të plasojnë idetë, mendimet dhe punimet e tyre shkencore në revistë. “Revista do të jetë porta më e lehtë për ata që…

Lexo më shumë
Rrelos Shkence 

Publikohet revista shkencore “Rrelos”, me tema të ndryshme shkecore dhe atraktive

Këto ditë ka dalur nga shtypi revista më e re në vend, “Rrelos”, revistë me përmbajtje shkencore, e cila trajton tema të ndryshme nga fushat e shkencave shoqerore, natyrës dhe ekzakte, përfshirë këtu tema nga Astronomia, Gjeografia, Kimia, Fizika, dhe fusha tjera relevante natyrore. Kjo revistë është botuar këtë muaj dhe drejtuesit e saj kanë thënë se deri te botimi i revistës kanë ardhur pas një punë të gjatë. Në një prononcim për portalin Vizioni.info, kryeredaktori e revistës shkencore “Rrelos”, Florim Shatrolli, ka folur me optimizëm si dhe shpresë se…

Lexo më shumë
Reklama Shkence 

“We Speak Science” ofron këto kurse për studentet dhe profesionitet e të gjitha llojeve të shkencave të mjekesisë dhe stomatologjisë:

Rreth Detina Zalli Doktoreshë Detina Zalli ka studiuar Mjekësi Molekulare në Universitetin e Sussex, UK. Më pas vazhdoi doktoraturën në Universitetin e Leicester, UK ku punojë me një nga shkencëtarët më të mëdhenj anglez në fushën e kancerit te gjirit si edhe veshkave policistike. Më vonë ajo u zhvendos në Universitetin e Harvard-it ku punojë në fushën e osteoperozës me nje nga shkencetaret me te medhenj boteror ne kete fushe si edhe drejtojë kurse të ndryshme në fushën e mjekësisë për mjekët si edhe studentet e diplomuar te shkencës dhe…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Disa përgjigje për pytjet më të shpeshta rreth Vrimave te zeza

Si zbulohen vrimat e zeza? Vrimat e zeza zbulohen pasi materiali përreth (si gaz) është i drejtuar nga forca e gravitetit në një disk rreth vrimës së zezë. Molekulat e gazit në disk vërtiten rreth vrimës së zezë në mënyrë shum të shpejtë që ato nxehen dhe lëshojnë rreze X. Këto rreze X mund të zbulohen nga Toka. Vrima e zeza mund të zbulohen gjithashtu duke shikuar për lëvizje të yjeve pranë vrimës së zezë. A mund të bëhet Dielli një vrimë e zezë? Jo, Dielli është tepër i vogël…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Rrelos Shkence 

Disa përgjigje për pytjet më të shpeshta për Asteroidet

Cili është dallimi mes një asteroidi dhe një komete? Dallimi kryesor midis asteroideve dhe kometave është përbërja e tyre, si në atë që janë bërë. Asteroidet përbëhen nga metale dhe materiale shkëmbore, ndërsa kometat përbëhen nga akulli, pluhuri dhe materiali shkëmbor. Të dy asteroidet dhe kometat u formuan herët në historinë e sistemit diellor rreth 4.5 miliard vjet më parë. Asteroidët u formuan shumë më afër Diellit, ku kishte shumë temperatura te larta që vajrat të shkriheshin. Kometat u formuan më larg nga Dielli, ku vajrat nuk do të shkriheshin.…

Lexo më shumë
Shkence 

Qe nga lindja e Diellit dhe Tokës, kanë kaluar rreth 20 vite galaktike…!

Për të bërë një rotacion të plotë 24 orë, Toka në ekuator lëvizë afërsisht 1600 km / orë. Toka gjithashtu sillet rreth Diellit. Ne jemi afërsisht 150 milion km larg nga Dielli, dhe në këtë distancë, na merr një vit (365 ditë) për të shkuar 1 herë rreth Diellit./Vizioni.info/ Rruga e plotë e orbitës së Tokës është afërsisht 970 milion km. Të shkosh rreth këtij rrethi të madh për një vit (365) ditë merr një shpejtësi prej 107,000 km / orë. Ndërsa së bashku Dielli dhe Toka po lëvizin në…

Lexo më shumë
Shkence 

A fillojë gjithçka nga balta

Nëse besoni burimet fetare, Adami u krijua nga pluhuri i tokës, dhe në Kur’an dhe në disa kultura (p.sh., japoneze), perënditë e të verbërve nga balta. Sipas një kimisti organik Alexander Graham Cairns-Smith i Universitetit të Glasgout në Skoci, kjo nuk mund të jetë një alegori e thjeshtë: Molekulat e para të jetës mund të ketë qenë formuar pikërisht në balta. Fillimisht, komponimet primitive të karbonit nuk kishin ADN dhe prandaj nuk mund të riprodhonin veten – “riprodhimi” mund të stimulohej vetëm nga burime nga mjedisi i jashtëm. Një burim…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial