Sulmoi babanë me të birin, ariu i Italisë në rrezik të zhdukjes së tij

Një drejtues rajonal në Italinë e veriut ka urdhëruar zhdukjen e një ariu që sulmoi një baba dhe birin e tij duke ecur në fillim të kësaj jave.

Djali 28-vjeçar po shëtiste në një shteg në malin Peller në veri të Trentos, kur ai hasi në ari dhe ra përmbys. Babai i tij u hodh tek kafsha dhe theu këmbën.

Incidenti ka nxjerrë në pah popullsinë në rritje të ariut në zonë.

Grupet e jetës së egër u kanë bërë thirrje autoriteteve të mos vrasin ariun.

Ata thonë se edukimi i popullatës lokale do të ishte më i përshtatshëm.

Ekzistojnë midis 82 dhe 93 arinj në provincën e Trentino dhe si një specie e rrezikuar ato janë pjesë e një programi të BE-së për të rikthyer arinjtë kafe alpine në zonë.

Muajin e kaluar, një video doli virale duke treguar një djalë 12-vjeçar të quajtur Alessandro duke u bënë bashkë me një shpat kodrash nga babai i tij ndërsa ariu shëtiste pas tij.

Babai, i quajtur në vend si Fabio Misseroni, i tha gazetës L’Adige se ariu ishte lëshuar nga pylli “si vetëtima”.

“Ai ra në gjunjë pranë djalit tim … në atë pikë unë shkova pas tij për të mbrojtur Christian. Ai kafshoi këmbën time, pastaj krahun tim, pastaj dorën time tjetër. Pastaj ai u largua, për fat. Ai mund të na kishte vrarë të dy”.

Fugatti, një anëtar i partisë së krahut të djathtë nacionalistë të Lidhjes, argumenton se numri i arinjve po bëhet “gjithnjë e më i paqëndrueshëm” dhe ai ka nënshkruar një urdhër që të hiqet ariu i paidentifikuar.

Fondi i Përgjithshëm Botëror për Natyrën paralajmëroi që rrethanat që ndodhen pas sulmit të fundit janë të paqarta dhe u ka kërkuar autoriteteve lokale që të mos ecin përpara me goditjet.

Agjensia për mbrojtjen e kafshëve ENPA e ka dënuar urdhrin e Fugatti si “absurd dhe të pajustifikueshëm” dhe një “që ka erë hakmarrje”./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Përhapja e infektimit me Covid-19 në Evropë alarmon OBSH-në

Read Next

Dështon seanca për rastin e vrasjes së rëndë në Vushtrri