Sondazhi i KDI-së: PSD-ja e Shpend Ahmetit nuk e kalon as pragun, Nisma veç 4.9 për qind

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka dalë e para në një sondazh të realizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI).
Sondazhi i prezantuar sot tregon se LDK ka një distancë të ndjeshme ndaj partive tjera rivale.

Sipas këtij sondazhi, nëse zgjedhjet parlamentare në Kosovë do të mbaheshin këtë të diel, 23.8 përqind e elektoratit do të votonin për LDK-në.

Në vendin e dytë është radhitur PDK me 18.4 përqind të votave ndërsa Vetëvendosje e treta me 17.6 përqind.

AAK është partia e fundit e cila do ta kalonte pragun prej 5 përqind të votave për të marrë ulëse në Kuvend. Sondazhi tregon se 8.8 përqind e votuesve do të votonin për partinë e cila aktualisht drejton qeverinë e Kosovës.

NISMA Social Demokrate është vetëm pak nën pragun e kërkuar me 4.9 përqind ndërsa PSD ka marrë 2 përqind të votave të respondentëve duke lënë mbrapa AKR-në me 1.7 përqind dhe Alternativën me 0.6 përqind.

Për Listën Serbe janë deklaruar 4.1 përqind të respondentëve.

Gazetari

Read Previous

Fillon sezonin Kojshia Show me dy humanet shqiptar Halil Kastrati dhe Behxhet Pacollli

Read Next

Po e humbim edhe Menzën e Studentëve, stiropori po e pushton