Si u bë milioner brenda natës minatori Tanzanian

Një minator i shkallës së vogël në Tanzani është bërë milioner brenda natës pasi shiti dy gurë të çmuar Tanzanit – gjetja më e madhe në vend, përcjell vizioni.info.

Saniniu Laizer fitoi 3.4 milion dollarë nga ministria e vendit për minierat për gurët e çmuar që kishin një peshë të kombinuar prej 15 kg.

“Do të ketë një festë të madhe nesër”, tha Laizer, babai i më shumë se 30 fëmijëve.

Tanzaniti gjendet vetëm në Tanzania veriore dhe përdoret për të bërë zbukurime.

Isshtë një nga gurët e çmuar në Tokë dhe, një gjeolog lokal vlerëson se furnizimi i tij mund të varfërohet plotësisht brenda 20 viteve të ardhshme.

Tërheqja e gurit të çmuar është larmia e ngjyrave të saj, përfshirë jeshile, të kuqe, vjollcë dhe blu.

Vlera e saj e çmimit përcaktohet nga gjë e rrallë – sa më e hollë të jetë ngjyra, qartësia ose shkalla e prerjes, aq më i lartë është çmimi.

Laizer minoi gurët, duke peshuar 9.2 kg dhe 5.8 kg, javën e kaluar, por ai i shiti ato të mërkurën gjatë një ngjarje tregtare në rajonin verior të Manyara.

Deri më tani, shkëmbi më i madh Tanzanit që do të minohet peshonte 3.3 kg.

Presidenti John Magufuli telefonoi për ta uruar Z. Laizer për gjetjen.

“Ky është përfitimi i minatorëve në shkallë të vogël dhe kjo dëshmon se Tanzania është e pasur”, tha presidenti.

Magufuli erdhi në pushtet në 2015 duke premtuar se do të ruajë interesin e vendit për sektorin e minierave dhe do të rrisë të ardhurat e qeverisë nga sektori./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Carla del Ponte: Me aktakuzat kundër Thacit dhe Veselit komuniteti ndërkombëtar është i vonuar

Read Next

Limaj: Kjo që ka ndodhur sot s’ka të bëjë me drejtësi – është përndjekje politike ndaj luftëtarëve të UÇK-së