Saturni i cili i mbijetoi betejës së Berlinit, vdes në kopshtin zoologjik të Moskës

Një aligator që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore në Berlin dhe i cili u përfol gabimisht se i përkiste udhëheqësit nazist Adolf Hitler ka vdekur në kopshtin zoologjik të Moskës.

“Dje në mëngjes, aligatori ynë Mississippi Saturn vdiq në moshë të shtyer. Ai ishte rreth 84 vjeç – një moshë jashtëzakonisht e respektueshme”, tha kopshti zoologjik.

Saturni iu dhurua kopshtit zoologjik të Berlinit në 1936 menjëherë pasi lindi në SHBA. Ai i shpëtoi kopshtit zoologjik duke u bombarduar në 1943.

Ushtarët britanezë e gjetën tre vjet më vonë dhe ia dhanë Bashkimit Sovjetik.

“Kopshti zoologjik i Moskës ka pasur nderin ta ruajë Saturnin për 74 vjet”, tha kopshti zoologjik në një deklaratë.

“Për ne Saturni ishte një epokë e tërë, dhe kjo pa ekzagjerimin më të vogël … Ai pa shumë prej nesh kur ishim fëmijë. Shpresojmë se nuk e zhgënjyem atë”.

Saturni madje mund të ketë qenë aligatori më i vjetër në botë – është e pamundur të thuhet. Një tjetër aligator mashkull, Muja që është në kopshtin zoologjik të Beogradit në Serbi, është gjithashtu në vitet e 80-ta dhe është akoma gjallë.

Por është e dyshimtë çdo aligator mund të garonte me Saturnin nëse do të shiste kujtimet e tyre.

Detaji më kryesor është thashethemi se Saturni i kishte takuar Hitlerit, i cili është i pavërtetë.

“Pothuajse menjëherë pas mbërritjes së kafshës, u shfaq miti që gjoja ishte në koleksionin e Hitlerit, dhe jo në kopshtin zoologjik të Berlinit”, raporton agjensia e lajmeve Interfax.

Është e paqartë se si filloi thashethemi.

E ashtuquajtura Beteja e Berlinit filloi në nëntor 1943 dhe natën e 22-23 nëntorit panë dëme të mëdha në zonat në perëndim të qendrës, përfshirë rajonin Tiergarten ku ndodhet kopshti zoologjik i qytetit.

Mijëra njerëz u vranë ose u plagosën dhe shumë prej kafshëve të kopshtit zoologjik u zhduken gjithashtu.

Saturni mbijetoi disi dhe pastaj jetoi për tre vjet në një qytet të shkatërruar nga lufta, dhe një klimë e padenjë për aligatorët./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Sa persona janë në pritje të rezultateve për Covid-19 në Vushtrri, flet kryetari i komunës

Read Next

Zogiani: Haziri me deklarimet e fundit po ndihmon ndarjen e Kosovës sipas dëshirës së Thaçit