Samsung muajin e ardhshëm sjell televizorë 8K

Kompania jugkoreane për herë të parë ka prezantuar modelet më të reja të televizorëve të tij me rezolucion të lartë 8K, pavarësisht asaj se 4K sapo ka nisur të bëhet i popullarizuar.

Gjatë panairit QLED & Advanced Displays në Los Anxhelos, Samsung po ashtu ka shprehur dëshirën të popullarizojë televizorët 8K, me mundësi të prezantimit gjatë panairit të panairit IFA 2018 në Berlin.

Linja e parë televizive 8K TV do të ketë modele prej 65, 75 dhe 82-inç, ndërsa modeli 92-inç mund të bëhet gjatë vitit 2019. Madhësia e këtyre televizorëve duhet të sjellë freskimin 120Hz, por nuk është e sigurt se kjo do të arrihet, transmeton ksp.

Linja e dytë e planifikuar nuk ka një datë të daljes indikative, por pritet gjatë vitit të ardhshëm. Linja do të jetë disi më e lirë, me modelet 65-inç dhe 75-inç dhe 60 Hz.

Linja e parë e televizorit 8K mund të jetë gati tashmë në gusht, dhe aktualisht nuk ka asnjë informacion zyrtar për çmimin e mundshëm të televizorëve në hyrje.

Gazetari

Read Previous

MPJ alarmon Presidentin e Kuvendin: Serbia agresive kundër Kosovës

Read Next

Lajm i madh për Hashim Thaçin, ia arrin edhe një qëllimi