Retë masive të pluhurit në Saharan i mbulojnë edhe Ishujt Karaibe

Një re e madhe pluhuri në Saharan ka errësuar qiellin mbi pjesë të Karaibeve.

Pluhuri ka lëvizur nga Afrika mbi Oqeanin Atlantik.

Të dielën ajo arriti në Porto Riko dhe që nga ajo kohë ka mbuluar Kubën dhe pjesë të Meksikës.

Ishujt Karaibe të Guadeloupe dhe Martinique po vuajnë nga mjegullimi më i keq për të paktën një dekadë, dhe zyrtarët shëndetësorë në Kubë po paralajmërojnë se mund të rrisë problemet e frymëmarrjes.

Retë e pluhurit si kjo krijohen kur era fryn fuqishëm mbi shkretëtirën e Saharasë, duke rrëmbyer pluhurin dhe rërën lart në qiell.

Pasi të ngrihet nga toka nga erërat e forta, retë e pluhurit mund të arrijnë lartësi shumë të larta dhe të transportohen në të gjithë botën, duke mbuluar mijëra milje.

Në këtë rast, pluhuri ka arritur deri në Meksikë në perëndim, dhe qytetin amerikan të Miami në veri. Cilësia e ajrit në Miami u raportua të ishte e matur të enjten në mëngjes, por mund të përkeqësohet ndërsa reja bëhet më e dendur.

Retë kanë kaluar ditë duke lëvizur nëpër Karaibe dhe shtrirja e saj e madhe bëhet e qartë nga imazhet satelitore.

A plume of dust from the Sahara Desert approaches the United States from the Caribbean in an image from the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) GOES-East satellite June 24, 2020.

Të Dielën, ishte kryeqyteti Venezuelës, Caracas, i cili pa lagjet e tij kodrinore të mbuluara në mjegull.

Dust particles are seen in Caracas, Venezuela, 21 June 2020.
A vast cloud of Sahara dust is blanketing the city of San Juan, Puerto Rico on June 22, 202
Dust coming from the Sahara desert floats over the city of Bridgetown, Barbados, June 22, 2020, in this picture obtained from social media

/Vizioni.info/

Ardiana K

Read Previous

Ministri i Shëndetësisë ofron mbështetje për pacientët

Read Next

Hapet konkursi për pranimin e kadetëve të FSK-së