Policia në Hong Kong bën arrestimet e para në protestën kundër ligjit të vendosur nga Pekini

Policia e Hong Kongut ka bërë arrestimet e tyre të para në një protestë të re “kundër ligjit” të vendosur nga Pekini, pasi turmat shënuan 23 vjet nga fundi i sundimit britanik.

Policia thotë se dy persona u mbajtën për shkelje të ligjit të ri, përfshirë një njeri që mban një flamur pro pavarësisë. Dhjetra të tjerë u arrestuan gjatë një tubimi.

Ligji i sigurisë kombëtare synon shkëputjen, përmbysjen dhe terrorizmin me dënime deri në burg të përjetshëm.

Aktivistët thonë se ajo shuan liritë, por Kina ka hedhur poshtë kritikat.

Sovraniteti i Hong Kongut iu dorëzua Kinës nga Britania në 1997 dhe disa të drejta duhej të ishin të garantuara për të paktën 50 vjet në bazë të marrëveshjes “një vend, dy sisteme”.

Të mërkurën, turmat u mblodhën për tubimin vjetor pro-demokracisë për të shënuar përvjetorin, duke kundërshtuar një ndalim nga autoritetet që përmendën kufizime në tubimet e më shumë se 50 njerëzve për shkak të Covid-19.

Policia përdori topa me ujë dhe gaz lotjsellës te demonstruesit dhe tha se të paktën 70 persona ishin arrestuar, dy prej tyre në bazë të ligjit të ri të sigurisë.

Ata thanë se njëri prej tyre përfshinte një njeri i cili po mbante flamurin e “Pavarësisë së Hong Kongut”, megjithëse disa përdorues të Twitter thanë se fotografia shfaqej duke treguar një “jo të” të vogël të shkruar përpara parullës, njoftoi Reuters. Burri nuk është identifikuar, dhe nuk ishte e qartë nëse ai do të ndiqej penalisht.

Legjislacioni është dënuar gjerësisht nga vendet përfshirë SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar, si dhe aktivistë për të drejtat e njeriut. Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo tha: “[Kina] premtoi 50 vjet liri për njerëzit e Hong Kongut dhe u dha atyre vetëm 23”.

Duke folur në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian u bëri thirrje vendeve të shikojnë në mënyrë objektive situatën në Hong Kong dhe tha se Kina nuk do të lejojë ndërhyrjen e huaj në punët e saj të brendshme./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Gjendja në Gjakovë : 8 persona të infektuar me COVID -19 të shtrirë në spital, 3 në pritje të rezultatit

Read Next

Austria vendos karantinë 14-ditore për vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën