Përhapja e virusit shtyn Gjermaninë të ndalojë punën e thertoreve

Gjermania ka rënë dakord për një propozim për të ndaluar përkohësisht punen e punëtorëve në thertore pas një sërë infeksionesh të koronavirusit.

Qindra njerëz që punojnë në thertore në të gjithë Gjermaninë dhe Francën kanë testuar pozitiv për Covid-19 javët e fundit.

Shumë punëtorë kanë mbërritur nga Rumania në fluturime të drejtuara nga fermerët.

Ekspertët shëndetësorë po shikojnë arsyet e mundshme të shpërthimit, përfshirë akomodimin e mbipopulluar dhe kushtet e ftohta në ambientet e përpunimit.

Të mërkurën, kabineti gjerman i kancelares Angela Merkel ranë dakord për një projekt-propozim që parandalon nënkontraktorët – kryesisht punëtorë migrantë – nga përpunimi i mishit në fabrika nga janari 2021.

Çfarëdo shkelje e rregullave të reja nga pronarët e thertoreve mund të rezultojë në gjobë deri në 30,000 €, thuhet në propozim./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Brescia ia cakton çmimin Tonalit, njërit prej mesfushorëve më të kërkuar në Evropë

Read Next

Klubi nga MLS-ja e refuzon yllin uellsian Gareth Bale


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0