Për herë të parë në këtë vend numri ditor i vdekjeve arrin në 1000

Brazili ka raportuar më shumë se 1.000 vdekje në një ditë të vetme nga koronavirusi për herë të parë mes paralajmërimeve se shpërthimi është me javë larg nga kulmi i tij.

Vendi ka 271.628 raste të konfirmuara, por numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë më i lartë për shkak të testimit të pamjaftueshëm.

Presidenti i së djathtës ekstreme Jair Bolsonaro ka përsëritur vazhdimisht rreziqet e Covid-19.

Të martën ai përsëri mbrojti përdorimin e ilaçit të paprovuar “klorokuine” si një sherues, megjithë alarmet që mund të jetë i pasigurt.

Mosrespektimi i përsëritur i zotit Bolsonaro ndaj këshillave të ekspertëve të shëndetit publik për Covid-19 ka çuar në dorëheqjen e dy mjekëve të trajnuar si ministri i shëndetësisë në muajin e kaluar.

Ekziston shqetësimi për përhapjen e shpejtë të virusit në zona të varfëra dhe komunitete autoktonë që janë më të prekshëm ndaj sëmundjeve.

Numri i rasteve të konfirmuara është më pak se në SHBA dhe Rusi dhe pritet të rritet edhe më shumë pasi shpërthimi është akoma ca javë larg nga kulmi i tij, thonë ekspertët e shëndetit. Të martën, ministria e shëndetësisë së vendit konfirmoi 1,179 vdekje të reja, duke marrë në total 17.971./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Rrëfimi i infermieres braziliane e cila për shkak të COVID-19 nuk po flet me vëllezërit: Ata i besojnë Bolsonaros – mendojnë se bëhet fjalë për grip të rëndomtë

Read Next

Kroacia do të mbajë zgjedhje më 5 korrik


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0