Pas aktakuzës ndaj Thaçit dhe Veselit, paralajmëron eksperti i sigurisë, ja çfarë mund të bëjnë Serbia dhe Rusia kundër Kosovës

Gjatë së mërkurës është bërë publikuar aktakuza e Gjykata Speciale ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe liderit të PDK-së, Kadri Veseli.

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një prononcim për “Bota sot” është shprehur se Lufta e Ushtrisë Çlirimtare nuk do të njolloste.

Gjithashtu, ai ka paralajmëruar se aktakuza e Gjykatës Speciale munden të shfrytëzohen si fushatë nga Serbia dhe Rusia.

“Marrë në tersi lufta e UÇK-së nuk do të njolloset përkundrazi do të spastrohet. Shtetet armiqësisht të orientuara ndaj Kosovës si Serbia dhe Rusia rastin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe kreut të PDK-së, këtë situate do ta shfrytëzojnë  si fushate kundër Kosovës, dhe njohjeve të pavarësisë së saj, si dhe do të bëjnë presion tek disa shtete për ç`njohjet ndaj pavarësisë që i janë bërë dhe po i bëhen Kosovës”, ka deklaruar Tërnava.

Ardian H

Read Previous

Rregulli i distancës prej dy metrash në Irlandën Veriore u lehtësua

Read Next

Dy figura të larta të SHBA-së: Trumpi ‘shqelmoi’ Macronin për Kosovën