Pacolli: Serbia ua riktheu statusin dy brigadave përgjegjëse për vrasjen e 35 shqiptarëve në Gjakovë

Shefi i diplomacisë së Kosovës në largim, Behgjet Pacolli, ka reaguar pas njoftimit të ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin për kthimin e statusit të Brigadës 63 Parashutiste dhe 72 të Forcave Speciale serbe, duke thënë se të dyja këto brigada kanë kryer krime të tmerrshme në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë.

“Brigada 63 Parashutiste është përgjegjëse për vrasjen e më shumë se 35 shqiptarëve në Gjakovë. Kjo është vazhdimësi e politikës mohuese të Serbisë që është përballur vetëm me heshtjen e komunitetit ndërkombëtar”, shkruan Pacolli në Twitter.

Ndryshe, pas 13 vjetësh, Ushtria e Serbisë u ka rikthyer statusin brigadës 63 Parashutiste dhe 72 për operacionet speciale.

Të dyja këto brigada kanë marrë pjesë në luftërat e viteve ‘90-ta dhe 2006, kur u formua Ushtria serbe, këtyre dy brigadave iu ulën gradat në nivel të batalioneve si pjesë e brigadës speciale. 

Gazetari

Read Previous

Kurti pas pak deklarohet për koalicionin

Read Next

Drekë Krishtlindjeje për të prekurit e tërmetit, i pranishëm edhe Meta