Numri i vdekjeve në fatkeqësinë e vullkanit në Zelandën e Re arrin në 17

Personi i shtatëmbëdhjetë ka vdekur në fatkeqësinë e vullkanit në Ishullin e Bardhë, ka konfirmuar policia.

Viktima i fundit që vdiq të dielën, ishte duke u kuruar në spitalin Middlemore në Auckland.

“Vdekja e këtij personi rrit numrin zyrtar në 17, 16 prej të cilëve vdiqën në Zelandën e Re dhe një në Australi”, thuhej në deklaratë.

Gjithsej 47 njerëz – përfshirë 24 australianë – ishin në ishull në kohën e shpërthimit vdekjeprurës më 9 dhjetor, transmeton Telegrafi.

Dy mbeten të zhdukur dhe prezantohen të vdekur, ndërsa 28 po trajtohen në spitalet e Zelandës së Re dhe Australisë pasi pësuan lëndime të rënda në djegie.

Gazetari

Read Previous

Fshati Nec në komunën e Gjakovës ka bërë të mundur ndriçimin në mënyrë të mrekullueshme dhe festive

Read Next

Mësohen arsyet përse Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës