NATO dridhë Serbinë, ia jep Kosovës lajmin e madh

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO’s, Jens Stoltenberg me të cilin tregon se ka biseduar për transformimin e FSK’në në ushtri.

Thaçi, përmes një statusi në Facebook ka deklaruar se përgjatë kësaj bisede është diskutuar për domosdoshmërinë e lëvizjes përpara në finalizimin e procesit të transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në një forcë të armatosur shumetnike dhe profesionale.

Postimi i plotë i Presidentit:

Sot zhvillova një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ne biseduam për domosdoshmërinë e lëvizjes përpara në finalizimin e procesit të transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, në një forcë të armatosur shumetnike dhe profesionale. Ushtrinë e Kosovës do ta bëjmë duke u koordinuar gjithmonë me aleatët tanë. HTH

Gazetari

Read Previous

Tmerr në familjen kosovare në Gjermani, e mbytë gruan e tij

Read Next

Tronditet Serbia, një djalosh i vogël bën shqiponjën para futbollistëve serb