Naomi Osaka, ylli i tenisit japonez bëhet atletja më e paguar në botë

Ylli i tenisit japonez, Naomi Osaka është bërë atletja më e paguar në botë, duke zhvendosur rivalen amerikane Serena Williams në krye të listës.

Sipas revistës Forbes, Osaka, 22 vjeç, një kampion i Grand Slam, bëri 30.7 milion £ para të çmimeve dhe miratime gjatë 12 muajve të fundit.

Kjo ishte 1.15 milion më shumë sesa shuma e fituar nga 38-vjeçarja Williams.

Të dy thyen rekordin e mëparshëm të fitimeve një-vjeçare prej 24.4 milion £ të vendosur në 2015 nga Maria Sharapova e Rusisë.

Qëkur Forbes filloi të gjurmonte të ardhurat e grave sportiste në 1990, teniset kanë kryesuar listën vjetore çdo vit.

Osaka, babai i të cilit ka lindur në Haiti dhe nëna e së cilës është japoneze, është e 29-ta në listën Forbes 2020 të 100 atletëve më të paguar në botë, katër pika përpara Williams, fituesi i 23 titujve të Grand Slam.

Lista e plotë e Forbes, që do të dalë javën e ardhshme, nuk ka paraqitur dy gra që nga viti 2016, thotë revista.

Williams kishte qenë atletja më e paguar në botë në secilin prej katër viteve të kaluara, me Sharapova duke sunduar për pesë vjet para kësaj.

Osaka ka qenë një figurë e mirënjohur në Japoni në krijimin e Lojërave Olimpike tani të shtyera në Tokio, duke siguruar marrëveshje fitimprurëse me markat globale Nike, Nissan dhe Yonex, dhe të tjera./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Mbi dy milionë njerëz raportohet se janë shëruar nga coronavirusi

Read Next

Sulm fizik në Istog, arrestohet një person