Moti në vikend, borë në pjesën më të madhe te territorit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka publikuar të dhënat për parashikimin e motit për ditën e nesërme dhe të pasnesërme.

Sipas IHK-së, vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik.

Në këto kushte meteorologjike, gjatë këtyre dy ditëve pritet të ketë luhatje në parametrat kryesor, si të presionit ashtu edhe të fushave termike.

Kjo situatë do të mundësoj që mbi vendin tonë të mbaj mot kryesisht i vranët dhe relativisht i ftohtë.

Të premten pritet që vende-vende të ketë riga të izoluara shiu, ndërsa dita e shtunë parashihet të shoqërohet me reshje bore në pjesën më të madhe të territorit. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri -1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-4 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-9m/s. 

Gazetari

Read Previous

Bajrami: Ia votojmë qeverinë Kurtit pa marrëveshje, nëse i duket se po lypim shumë

Read Next

Vritet para shtëpisë në Londër 30 vjeçari nga Kosova