Mogherini tregon për çka u dakorduan Thaçi e Vuçiq

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, që ka udhëhequr sot takimin ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq, ka bërë të ditur se palët janë dakorduar për intensifikim të dialogut.

Thaçi e Vuçiq sot janë takuar në Bruksel, në takimin e tyre të parë drejt asaj që po konsiderohet faza e fundit e dialogut Kosovë – Serbi, transmeton Koha.net.

“Përfaqësuesi i lartë dhe Presidentët patën një diskutim intensiv dhe produktiv mbi kuadrin e një marrëveshjeje për normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy palëve. Ata ranë dakord të intensifikojnë punën në javët e ardhshme”, ka thënë Mogherini.

Gazetari

Read Previous

Rama e Vuçiqi urojnë Erdoganin për fitoren në zgjedhje

Read Next

Carlos: Të gjithë po flasim për Neymarin, por ja kush po e shpëton Brazilin