Mijëra njerëz protestojnë në Spanjë kundër bllokimit

Mijëra njerëz në Spanjë po protestojnë kundër trajtimit të qeverisë ndaj shpërthimit te koronavirusit.

Partia e ekstremit të djathtë Vox u bëri thirrje mbështetësve të udhëtojnë nëpër qytetet e mëdha pa lënë automjetet e tyre në mënyrë që të ruajnë distancën sociale.

Protestuesit në kryeqytet, Madrid, hipën në kolonë dhe tundën flamujt Spanjoll ndërsa kërkuan që Kryeministri socialist Pedro Sánchez të jepte dorëheqjen.

Spanja vendosi disa nga kufizimet më të rrepta në Evropë më 14 mars.

Ka lehtësuar kufizimet në javët e fundit, por Madridi dhe Barcelona kanë mbetur nën mbyllje të fortë për shkak të shpërthimeve të tyre më të rënda të Covid-19.

Të dy qytetet do të fillojnë të qetësojnë kufijtë e tyre nga e hëna duke lejuar qendrimin në natyrë dhe mbledhje deri në 10 persona.

Bllokimi dy-mujor i vendit ka parë hotele, bare dhe restorante të gjitha mbyllur, si dhe plazhe dhe tërheqje të tjera në natyrë.

Qeveria thotë se kjo e ka lejuar atë që të marrë kontrollin e shpërthimit, dhe numri i përditshëm i vdekjeve është në rënie gradualisht.

Cars take part in the protest against the lockdown

Por, të Shtunën, protestuesit e ekstremit të djathtë kërkuan që ky bllokim të hiqet tërësisht për shkak të ndikimit të tij në punë dhe ekonomi.

Pothuajse një milion punë u humbën vetëm në Mars, dhe parashikimet sugjerojnë se ekonomia spanjolle do të kontraktojë deri në 12% këtë vit si rezultat i pandemisë./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Sinan Vllasaliu publikon projektin muzikor “Imazhi”

Read Next

Kryetari i Madridit pret që Atletico ta fitojë Championsin: Këtë herë Clattenburg s’do të jetë gjyqtari


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0