Lajme 

Pamje të frikshme pas tërmetit në Turqi(FOTO)

Pamjet që shihni vijnë nga pjesa lindore e Turqisë, e cila mbrëmjen e djeshme u godit nga një tërmet i fuqishëm me mangitudë 6.8 ballë të shkallës rihter. Nga ky tërmet kanë mbetur të vdekur së paku 20 persona dhe rreth 1 mijë të tjerë janë lënduar. Ndërtesa të shkatërruara, dhe të kthyera në gërmadha, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit janë duke kërkuar për shpëtimin e personave të bllokuar apo dhe për nxjerrjen e trupave. Ndonëse temperaturat në këtë zonën shkonin deri në -7 gradë celsius, forcat e kërkimit vijuan gërmimet,…

Lexo më shumë
Lajme 

​MEPJ: Shqiptarët që ndodhen në Kinë, të kontaktojnë Ambasadën

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë, udhëzon shtetasit shqiptarë të shmangin udhëtimet në drejtim të Kinës, për shkak të situatës së krijuar. Shtetasit shqiptarë që aktualisht ndodhen në Kinë dhe që kanë nevojë për asistencë, janë të lutur të kontaktojnë Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Pekin në adresën: Embassy of the Republic of Albania Address: 28 Guanghua Rd, Jian Wai Da Jie, Chaoyang, Beijing, China e-mail:  embassy.beijin@mfa.gov.al  Phone: +86 10 6532 1120  Mobile: +8618611865440

Lexo më shumë
Lajme 

Eksportet gjermane në Britaninë e Madhe bien ndjeshëm para Brexit-it

Eksportet gjermane në Britani kanë pësuar rënie në prag të Brexit, thotë një kompani e rëndësishme e industrisë gjermane. Nga janari në nëntor të vitit 2019, kompanitë gjermane eksportuan mallra me vlerë totale prej 73,6 miliardë euro në Britani, sipas të dhënave të Shoqatës gjermane të Dhomave të Industrisë dhe Tregtisë (DIHK). Kjo ishte shumë ishte 4 % më pak në krahasim me periudhën përkatëse të një viti më parë. “Dalja e Britanisë së Madhe nga BE është një goditje historike për kompanitë gjermane”, tha presidenti i DIHK, Eric Schweitzer.…

Lexo më shumë
Sporte 

Ballistët e Tetovës e përkrahin Kosovën në duel me Maqedoninë e Veriut

Kanë mbetur edhe dy muaj për takimin në mes të Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës Gjysmëfinalja në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut do të zhvillohet në Shkup, në Filip Arena dhe fitorja në këtë ndeshje do të thotë kalim në finale ku çifti do të përballet me çiftin Gjeorgji-Bjellorusi. E për këtë takim tifo grupi Dardanët kanë marrë një mbështetje të madhe sonte. Edhe pse nga Maqedonia, tifo-grupi më i zjarrtë në këtë shtet, Ballistët nga Tetova kanë vendosur që të jenë në krah të Kosovës në këtë…

Lexo më shumë
Lajme 

Konjufca merr pjesë në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Bruksel

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka udhëtuar sot për në Bruksel, për të marrë pjesë në Samitin e kryetarëve të parlamenteve të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Parlamentit Evropian. Samiti mbahet nesër, nën patronatin e Presidentit të Parlamentit Evropian, David Maria Sassoli.  Në samit do të diskutohet lidhur me perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor, përkatësisht përforcimin e dimensionit parlamentar në procesin e zgjerimit.     Gjatë qëndrimit në Bruksel, kryeparlamentari Konjufca do të zhvillojë edhe takime të tjera me zyrtarë të lartë Parlamentit Evropian dhe homologë nga rajoni. 

Lexo më shumë
Lajme 

Kadri Veseli paralajmëron rikthimin e PDK’së në krye të shtetit

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka kritikuar LVV-në dhe LDK-në të cilat tash e dy muaj pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve, nuk po munden të dakordohen për koalicion qeverisës. Në një takim me të rinjtë e partisë, në shënimin 20-vjetorit të themelimit të Rinisë Demokratike të Kosovës, Veseli LVV-në e LDK-në i quajti “frikacakë” që po i ikin marrjes së përgjegjësisë. “Nëse këta frikacakë ikin si struc për të marrë përgjegjësi, shumë shpejt do të ketë fushatë elektorale dhe shumë shpejt do të jetë PDK-ja në krye të vendit”,…

Lexo më shumë
Lajme 

Ndërron jetë edhe një polic nga Istogu

Gjatë ditës së sotshme ka ndërruar jetë edhe një polici tjetër nga Istogu. Bëhet fjalë për Misin Salihaj nga Kërrnina e Istogut, raporton Indeksonline. Salihaj ndërroi jetë pasi po vuante nga një sëmundje e rëndë. Në fund të vitit të kaluar, vdiq edhe polici, Halil Metaj. Ndërsa brenda më shumë se një viti nga shkaqe të ndryshme kanë ndërruar jetë katër polic në Istog: Izet Demaj, Skënder Gorqaj, Halil Metaj e tani Misin Salihaj./Indeksonline/

Lexo më shumë
Lajme 

Ndërhyrja e QUINT’it, Vjosa Osmani tregon se në çfarë formati mbahet nesër takimi

Në takimin e nesërm mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e QUNTI’it dhe të Bashkimit Evropian. Nënkryetarja e LDK’së, Vjosa Osmani, ka treguar për Gazetën Express se në çfarë formati do të mbahet takimi i nesër. Negociatat vazhdojnë edhe nesër, në praninë e përfaqësuesve e QUINT’it dhe BE’së, e Osmani tregon se ky takim do të jetë ‘informativ’. Sic tregon nënkryetarja e LDK’së, në takimin e nesërm nuk pritet të ndërmjetësojnë vendet e QUINT’it për arritjen e marrëveshjes. “Takim informativ, ashtu ka…

Lexo më shumë
Lajme 

​Veseli: Nëse frikacakët nuk marrin përgjegjësitë, shumë shpejt PDK do të jetë në pushtet

Lideri i PDK-së, Kadri Veseli tha sonte se nëse kështu ikin frikacakët për marrjen e përgjegjësive, në këtë rast LVV dhe LDK, shumë shpejt do të ketë fushatë zgjedhore dhe PDK do të jetë në pushtet. Veseli duke iu drejtua të rinjve të kësaj partie në 20-vjetorin e themelimit, tha se të rinjtë duhet ta kenë të qartë, se secili duhet më marrë përgjegjësi, me pasur guxim, vizion dhe moral për me i shërbyer vendit dhe shtetit të Kosovës.  Veseli: Nëse LVV dhe LDK ikin nga përgjegjësitë, PDK-ja do të…

Lexo më shumë
Lajme 

Veseli i kërkon ministrit të Financave të dyfishojë buxhetin për Ushtrinë dhe Policinë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sonte se i ka kërkuar ministrit të ri të Financave, Lulzim Rafuna që vjen nga radhët e PDK-së, që të dyfishojnë buxhetin për pajisjet e sigurisë për Ushtrinë e Kosovës dhe Policinë. “Kam kërkuar nga ministri i ri i Financave që të dyfishohet buxheti për sigurinë dhe sovranitetin e shtetit të Kosovës. Pra do të dyfishohet buxheti për pjesën e sigurisë në Polici dhe në Ushtri”, tha Veseli, përcjell Telegrafi. Ai këto deklarata i bëri në 20 vjetorin e themelimit…

Lexo më shumë
Opinione 

Efekti i informacionit

Të shkruash shkrime shkencore nga më të ndryshmet, të ndërthurësh tema që ndërlidhen me aktualen nuk është gjë e lehtë por kur njeru shikon me sytë e shpirtit atëher gjithqka ndryshon dhe behëhet me e bukur më sfiduse dhe më e mirë në gjdo aspekt sepse ti jep një mendim, një ide që shtyn të tjerët në vetëdisim për gjera të ndyshme që njeru has gjat jetës. Them kështu pasi që në momentin që individi lexon një shkrim i cili është i shtjelluar ne menyrë te pergjithshme, të thjeshtë dhe…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial