Kompania Olympus pushon biznesin e kamerave pas 84 vjetësh

Olympus, dikur një nga markat më të mëdha botërore të kamerave, po shet atë pjesë të biznesit të tij pas 84 vjetësh.

Firma tha që përkundër përpjekjeve të saj më të mira, “tregu jashtëzakonisht i rëndë i kamerave dixhitale” nuk ishte më fitimprurës.

Ardhja e telefonave inteligjentë, të cilët kishin pakësuar tregun për kamera të veçanta, ishte një faktor kryesor, tha ai.

Kishte regjistruar humbje për tre vitet e fundit.

Kompania japoneze bëri kamerën e saj të parë në 1936 pas ca vitesh në prodhimin e mikroskopit.

Kompania vazhdoi të zhvillojë biznesin e kamerave gjatë dekadave, duke u bërë një nga kompanitë më të mira për nga tregu.

Vitet 1970 ishin një pikë e lartë, me kamerat e tyre të reklamuara në televizion nga fotografë të famshëm si David Bailey dhe Lord Litchfield.

“Ato kamera ishin revolucionare – ato ishin shumë të vogla, shumë të lehta, ato ishin dizajnuar bukur, kishin lente me të vërtetë të këndshme”, tha Nigel Atherton.

Kompania asnjëherë nuk ndalet së bëri mikroskopë dhe e ka shndërruar teknologjinë e saj optike në pajisje të tjera shkencore dhe mjekësore siç janë endoskopët./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Konjufca për aktakuzën e ngritur ndaj Thaçit e Veselit, përmend dy momente të papritshme

Read Next

Vazhdojnë tensionet në Mal të zi, policia arreston dhjetëra serbë në Budva