Kaosi i plazheve kërcënon Evropën ndërsa temperaturat rriten

Ndërsa afrohet vera, temperaturat kanë filluar të rriten në Evropë, dhe qytetarët po shikojnë për pushimet e tyre të radhës pas ca muajsh të mbërthyer në shtëpi nën kufizimet e bllokimit.

Vetëm javën e kaluar, Bashkimi Evropian zbuloi një plan për të “ofruar njerëzve mundësinë për të marrë një pushim, relaksim dhe ajër të pastër të nevojshëm”, i cili përfshinte rekomandime për hapjen e kufijve të brendshëm, ringjalljen e lidhjeve hekurudhore, rrugore, ajrore dhe detare dhe ringjalljen e sektorit të mikpritjes për të nxitur turizmin.

Por autoritetet tashmë po përpiqen të merren me një fluks turistësh dhe vendasish në një nga vendet më të lakmuara të verës: Plazhi.

Të mërkurën, vetëm disa ditë pasi kufizimet e bllokimit të Francës u lehtësuan për të hapur qindra plazhe, prefektura veri-perëndimore e Britanisë e Morbihan mbylli pesë plazhe pas “sjelljes së papranueshme” dhe mosrespektimit të masave distancuese sociale.

People enjoy the beach in Barcelona, Spain, Wednesday, May 20, 2020. Barcelona allowed people to walk on its beaches Wednesday, for the first time since the start of the coronavirus lockdown over two months ago.

Ndërkohë, autoritetet në provincën bregdetare holandeze të Zelandës të mërkurën mbyllën përkohësisht rrugët në qytet për çdo fundjavë deri në 1 qershor për shkak të motit të parashikuar të mirë dhe një pritje që masat emergjente ka gjasa të shkelen./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Kryemyftiu Tërrnava koordinohet me Kurtin, bëjnë thirrje të mos grumbullohen për Bajram

Read Next

Nga cila “ushtri” u kërcënua Albin Kurti?