Jet2 dhe Eurostar shkurtojnë fluturimet dhe trenat për këtë verë

Kërkesa për transport të të gjitha llojeve ka rënë në rënie historike gjatë pandemisë koronavirus.

Në përgjigje të kësaj rënie të kërkesës, linja ajrore Jet2 dhe firma hekurudhore Eurostar kanë thënë se ata do të kthejnë prapa fluturimet dhe trenat e tyre këtë verë.

Eurostar tha se orari i tij i trenave do të përqendrohej në rrugët midis qyteteve të mëdha si Londra, Paris, Bruksel dhe Amsterdam, ku kërkesa ishte më e larta.

Shërbimet e drejtpërdrejta të verës të Eurostar për Lyon, Avignon dhe Marsejë, të cilat ishin menduar të fillonin në maj, nuk do të funksionojnë më në vitin 2020 ose 2021.

Jet2 tha se do të zvogëlojë programin e tij fluturues për vitin 2020 dhe 2021, duke përmendur sfida “të ndërlikuara” në lidhje me krizën e koronavirusit dhe “ndryshimet mbi baza pothuajse të përditshme”.

Linja ajrore po propozon të shkurtojë 102 punë pilotësh, tha sindikata e pilotëve Balpa të mërkurën./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Berat Buzhala del pozitiv për koronavirus

Read Next

Reagon Vjosa Osmani: Kosovës i duhet drejtësi e pavarur e pa presion


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0