Ja cili qytet parashikohet të zhduket nën ujë deri në vitin 2030

Bangkoku, i ndërtuar mbi një tokë të kripur rreth 1.5 metra mbi nivelin e detit, parashikohet të jetë një nga zonat urbane më të goditura nga pasojat e ngrohjes globale në botë.

Teksa pritet të presë bisedimet mbi ndryshimet klimatike, ky qytet që është shtëpi për më shumë se 10 milionë persona është i rrethuar nga parashikime të tmerrshme, të cilat paralajmërojnë se qyteti i njohur mund të zhytet pjesërisht në më shumë se një dekadë.

Sipas Bankës Botërore, rreth 40% e Bangkokut do të përmbytet që në fillim të vitit 2030 për shkak të reshjeve ekstreme dhe ndryshimeve drastike të motit.

Ndërkohë që aktualisht kryeqyteti tajlandez po zhytet me një deri në dy centimetra në vit dhe ekziston rreziku i përmbytjeve masive në të ardhmen e afërt.

Gazetari

Read Previous

LDK nuk ndërron mendje, sërish injoron seancën për Ekipin Negociator

Read Next

Blerinë Tërbunja: VALË DETI