Ish-zëdhënësi i Tribunalit të Hagës: Me publikimin e propozim-padisë ndaj Thaçit dhe Veselit, prokuroria ka bërë shkelje serioze

Ish-zëdhënësi i Tribunalit të Hagës për ish-jugosllavi Dardan Gashi, ka thënë se është bërë shkelje e rregullorës së punës nga Gjykata Speciale me bërjen publike të dorëzimit të aktakuzave ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli.

Gashi tha se kjo praktikë nuk është parë deri më tani.

“Me këtë rast të publikimit të propozim-padisë ndaj personave të cekur, është bërë shkelje e rregullorës së punës. Propozim padia nuk publikohet pa u vërtetuar aktakuza. Kjo po shihet qartë se është politike dhe dëmton personat në proces”.

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës theksoi se shpreson që ky gabim serioz i prokurorisë të merret parasysh dhe të hidhet aktakuza.

“Shpresoj që Gjykata do ta merr me seriozitet lëshimet serioze të Prokurorisë dhe prapavinë politike dhe të refuzojë një aktakuzë të tillë”.

Ardian H

Read Previous

Meta: Thaçi dhe Veseli do ta dëshmojnë pafajësinë e luftës së UÇK-së

Read Next

Betim Musliu shpjegon se si do të rrjedhë procedura në Speciale për Thaçin dhe Veselin


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0