Gjendet gjurma më e vjetër e këmbës njerëzore, daton 15.600 vite më parë

Gjurma më e vjetër mbijetuese e këmbës së njeriut është gjetur në Amerikë, thonë shkencëtarët në një studim të ri.

Një gjurmë e vetme e këmbës, e zbuluar në Kili, u gjet që daton 15,600 vite më parë, transmeton lajmi.net.

Studiuesit kanë hedhur poshtë supozimin se gjurma është e kafshëve dhe kanë konfirmuar se i takon një njeriu të gjinisë mashkull.

Shkencëtarët thonë se fosili mund të ofrojë njohuri të reja për kolonizimin njerëzor të Patagonisë, rajonit të populluar nga Kili dhe Argjentina. 

Gazetari

Read Previous

Këto janë dy takimet që do t’i zhvillojë sot Vuçiq në Berlin

Read Next

Ritheksohen dallimet në Berlin