Gjashtë simptomat e një sulmi në zemër që ndodhin vetëm tek gratë

Sulmet në zemër janë një nga shkaqet kryesore të vdekjes së hershme në botën moderne. Fatkeqësisht, kjo sëmundje zakonisht vret njerëzit tha Bright Side. Sidoqoftë, pak para sëmundjes, trupi ynë na dërgon sinjale që thjesht nuk duhet t’i injorojmë.

Këtu janë 6 shenja që çdo grua duhet të dijë që ta mbajë sëmundjen sa më larg që të jetë e mundur:

Dhimbje në shpinë, qafë, nofulla dhe krahë

Këto shenja mund të jenë konfuze, pasi një sulm në zemër shoqërohet kryesisht me dhimbje në gjoks ose në krahun e majtë, jo në qafë ose nofull. Dhimbja mund të jetë progresive, bezdisshme, akute ose e papritur. Mund edhe t’ju zgjojë në mes të natës. Kjo është arsyeja pse ju do të këshilloheni më mirë me një mjek menjëherë pasi të vini re ndonjë simptomë të pazakontë.

Dhimbje të mprehta në stomak

Disa shenja të një sulmi në zemër mund të ngatërrohen me shenja helmimi ose gripi. Ndonjëherë gratë pësojnë presion në pjesën e barkut, i cili sipas përshkrimeve të tyre krahasohet me “një elefant të ulur në stomak”.

Djersë të ftohta

Djersa e ftohtë është një tjetër simptomë e zakonshme tek gratë. Mund të duket se është disi e lidhur me stresin. Sidoqoftë, nëse nuk keni pasur simptoma të ngjashme më parë, më mirë do të vizitoni një specialist.

Pengesë në frymëmarrje dhe marramendje

Pengesat e frymëmarrjes pa ndonjë arsye të dukshme janë shokët besnikë të një sulmi në zemër, veçanërisht nëse shkon së bashku me një simptomë tjetër. Gratë që i mbijetuan asaj thanë se ndjeheshin sikur kishin drejtuar një maratonë, megjithëse nuk lëviznin.

Lodhje e shtuar

Nëse edhe pas një pushimi të gjatë ndjeni lodhje të tepruar dhe nuk mund të kryeni veprime të thjeshta, kjo është një shenjë alarmues dhe një arsye për t’i kushtuar vëmendje gjendjes së sistemit tuaj kardiovaskular.

Dhimbje dhe presion në gjoks

Dhimbje në gjoks, siklet, djegie, një ndjenjë presioni në gjoks, të gjitha këto simptoma manifestohen vetë pavarësisht nga gjinia juaj. Megjithatë, disa gra përjetojnë dhimbje jo në anën e majtë të gjoksit, por në të gjithë zonën. Nëse dhimbja ose presioni nuk zhduken brenda disa minutave, telefononi menjëherë mjekun tuaj.

Mbani në mend: Këto shenja nuk janë një garanci e një sulmi të hershëm në zemër, transmeton Telegrafi. Sidoqoftë, kombinimi i tyre, si dhe shfaqja e shpeshtë e të njëjtave simptoma, tashmë është një arsye e mjaftueshme për t’u konsultuar me specialistë. Kujdesi mjekësor në kohë mund të shpëtojë jetë. Kujdesu për veten! /Telegrafi/

Besnik Mullaliu

Read Previous

Si dështoi Liverpooli në transferimin e Ronaldos

Read Next

Ushqimet për të luftuar infeksionet urinare