Fillon testimi në njerëz për vaksina të reja në Mbretërinë e Bashkuar

Vullnetarët kanë filluar të imunizohen me një vaksinë të re koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 300 njerëz do të kenë vaksinën gjatë javëve të ardhshme, si pjesë e një testi të udhëhequr nga Prof Robin Shattock dhe kolegët e tij, në Imperial College, Londër.

Testet tek kafshët sugjerojnë se vaksina është e sigurt dhe shkakton një reagim efektiv imunitar.

Ekspertët në Universitetin e Oksfordit tashmë kanë filluar testimet njerëzore.

Testet janë ndër të shumtat në të gjithë botën – ka rreth 120 programe vaksinash në zhvillim./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Arben Ahmeti: Komunikatë e sponsorizuar, veq aktakuzë nuk po duket!

Read Next

Moderatorja shqiptare tregon ngacmimet që i bënte djalit që pëlqente: “E godisja me..”