FIFA: Asnjë rast me doping në Botëror

FIFA nuk ka raportuar asnjë rast dopingu pas pothuajse 4 mijë mostrave të marra që nga janari, në një program testimi të zbatuar në fazën përfundimtare të Kupës së Botës RUSI 2018. Rasti i fundit me doping daton në 1994, në Shtetet e Bashkuara, dhe është ai që përfshinte argjentinasin Diego Armando Maradona. Programi 2018 përfshinte 626 mostra të marra gjatë Botërorit, duke përfshirë dy lojtarë nga secila skuadër e testuar pas çdo ndeshjeje. Gjithsej 108 mostra u mblodhën një ditë para fillimit të ndeshjeve.

Në njoftimin e FIFA-s thuhet se disa lojtarë të katër ekipeve gjysmëfinaliste në Rusi 2018 janë kontrolluar tetë herë këtë vit. Testet antidoping në lidhje me Botërorin e Rusisë janë analizuar në laboratorin e akredituar nga Agjencia Botërore Anti-Doping në Lozanë të Zvicrës. /r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Gazetari

Read Previous

MPB ia lejon ProCredit Bank 1 ton fishekzjarre

Read Next

Deda: Jemi të zhgënjyer me Mogherinin, dialogu ka sukses nëse përfshihet SHBA-ja