“Eurovision 2020” anulohet për shkak të coronavirusit

Përhapja e virusit vdekjeprurës COVID-19 apo coronavirusit ka bërë që të anulohen shumë ngjarje të rëndësishme të muzikës në botë.

Në mesin e tyre, së fundmi është njoftuar se është bërë pezullimi edhe i “Eurovision Song Contest 2020”, i cili ishte paraparë të mbahej në muajin maj, në Rotterdam (Holandë).

Në njoftimim zyrtar të “Eurovision” në Instagram, u bë e ditur se për shkak të virusit është anuluar edhe ky festival ndërkombëtar i muzikës.


“Me keqardhje të thellë ju njoftojmë anulimin e Eurovision Song Contest 2020 në Rotterdam. Gjatë javëve të fundit ne kemi shikuar shumë mundësi alternative për të vazhduar Eurovisionin. Sidoqoftë, pasiguria e krijuar nga përhapja e COVID-19 në të gjithë Evropën – dhe kufizimet e vendosura nga qeveritë e transmetuesve pjesëmarrës dhe autoritetet Holandeze – do të thotë se Unioni i Transmetuesve Evropian (EBU) ka marrë vendimin e vështirë se është e pamundur të vazhdohet ngjarja live siç ishte planifikuar”.

“Jemi shumë krenarë që Eurovision Song Contest ka bashkuar audiencën çdo vit, për 64 vitet e fundit dhe ne, si miliona fansa në të gjithë botën, jemi jashtëzakonisht të mërzitur që nuk mund të zhvillohet në maj. EBU, NPO, NOS, AVROTROS dhe Qyteti i Roterdamit do të vazhdojnë një bisedë në lidhje me mbajtjen e Eurovisionit në 2021”.

“Ne do të donim të nderojmë gjithë ekipin e transmetuesit pritës në Hollandë dhe 41 anëtarët tanë që kanë punuar kaq shumë në planifikimin e ngjarjes së këtij viti. Ne të gjithë jemi aq të zemëruar sa janë ata që Eurovizioni nuk do të jetë në gjendje të vihet në skenë në maj dhe e dimë se e gjithë familja e Eurovizionit, në të gjithë botën, do të vazhdojë të sigurojë dashuri dhe mbështetje për njëri-tjetrin në këtë kohë të vështirë”, thuhet në njoftimim e tyre. /Telegrafi/

Ardiana K

Read Previous

RËNDOHET GJENDJA NË VITI, PRISHTINA ZYRTARE MERRET ME LOJËRA POLITIKE

Read Next

UEFA refuzon propozimin për mbylljen e ligave vendore