Ekspertët e SHBA-së thonë se coronavirusi nuk transmetohet lehtë nga prekja e sipërfaqeve ose objekteve

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA, ka njoftuar se coronavirusi nuk përhapet lehtë nga prekja e sipërfaqeve ose objekteve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, megjithëse në udhëzimet e mëparshme u deklarua se njerëzit mund të infektohen lehtë me coronavirus nga sipërfaqet e kontaminuara, agjencia shëndetësore nuk e konsideron më si një mënyrë parësore të përhapjes së virusit.

Agjencia shtoi se coronavirusi nuk transmetohet me lehtësi nga prekja e sipërfaqeve ose e objekteve.

The novel coronavirus does not spread easily from touching surfaces or objects, the CDC has now stated (Stock image)

Sidoqoftë njerëzit duhet të tregohen të kujdesshëm, pasi shkencëtarët po punojnë që ta zbulojnë më gjerë se si përhapet virusi, paralajmëron CDC./Telegrafi/

The updated advice on transmission by touching surfaces or objects differs from advice in early March which warned that it 'may be possible' to spread the virus from touching contaminated surfaces

Ardiana K

Read Previous

E dashura e Ronaldos ‘bombastike’ edhe në veshje solemne

Read Next

Krijoi aplikacionin për Covid-19, adoleshenti refuzon 8 milionë dollarë