E mbani mend irakianin që gjuajti Bush-in me këpucë? Ja çfarë planesh ka ai..

E mbani mend irakianin që gjuajti Bush-in me këpucë? Ja çfarë planesh ka ai. Pothuajse një dekadë pas incidentit diplomatik ndërkombëtar, ku Muntadhar Al-Zaidi kishte hedhur këpucën e tij në drejtim të ish presidentit të SHBA-ve Xhorxh W. Bush në Bagdad, al-Zaidi po planifikon karrierë politike. Gazetari irakian, tani 39 vjeç, po kandidon për deputet në parlament në zgjedhjet e ardhshme në Irak dhe ka ambicie për t’u bërë një nga udhëheqësit e vendit.Al-Zaidi u bë një i famshëm ndërkombëtarisht pasi i hodhi këpucën e tij preisdentit Bush, në formë proteste ndaj pushtimit amerikan.

Bush, i cili po bënte një vizitë “lamtumire” në atë kohë, shmang goditjen nga këpuca. Por al-Zaidi u hodh në tokë dhe u largua nga salla nga zyrtarët e sigurisë. Ndërsa Bush shkoi në shtëpi, al-Zaidi u dënua me tre vjet burg, por u lirua pas nëntë muajsh. Pas dhënies së një lirimi me kusht.Siç më njihni shumë kohë më parë, unë do të mbështes njerëzit e shtypur dhe do të jem kundër shtypësve”.

Tha ai në një video në internet. Al-Zaidi po përdor protestën e tij të vitit 2008 kundër Bush për të mbledhur mbështetje. Duke postuar videon e incidentit në faqen e tij të fushatës në Facebook. Gazetari e quajti gjestin e hedhjes së këpucës një “puthje lamtumire”. Ndaj atij që e nisi sulmin ndaj Irakut në vitin 2003.

Gazetari

Read Previous

Zonat ekonomike në Kosovë, për ‘dëshirë’ të kryetarëve të komunave

Read Next

Njihni Vlerat Surprizë të Luleve të Shegës