Diplomati i njohur e quan bombë lajmin për aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit

Diplomati i njohur dhe ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, ka reaguar pas aktakuzës së ngritur nga Gjykata Speciale për presidentin, Hashim Thaçi, dhe për kreun e PDK’së, Kadri Veselin.

Bildt ka thënë se një zhvillim i tillë është një lajm bombë për gjithë Ballkanin.

“Kjo është një bombë për politikën e Kosovës dhe atë të Ballkanit”, ka thënë Bildt, raporton Express.Carl Bildt@carlbildt

This is a bombshell in the politics of Kosovo and the Balkans. https://www.scp-ks.org/en/press-statement …Press statementOn 24 April 2020, the Specialist Prosecutor’s Office (SPO) filed a ten-count Indictment with the Kosovo Specialist Chambers (KSC) for the Court’s consideration, charging Hashim THAÇI, Kadri VESELI,…scp-ks.org175:35 PM – Jun 24, 2020Twitter Ads info and privacySee Carl Bildt’s other Tweets

Thaçi, Veseli dhe disa të tjerë sipas aktakuzës janë të dyshuar për krime të ndryshme dhe për rreth 100 vrasje, përfshirë edhe vrasajet politike.

Ardian H

Read Previous

Daut Haradinaj: Publikimi i aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit pa u konfirmuar nuk është praktikë në drejtësinë ndërkombëtare

Read Next

Stoltenberg: Takimi në Shtëpinë e Bardhë hapi i parë drejt marrëveshjes së mundshme mes Beogradit dhe Prishtinës


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0