Dëshpërimi kap Italinë: një infermiere 34-vjeçare kreu vetëvrasje në mes të pandemisë

Daniela Trezzi kishte testuar pozitive për coronavirusin dhe po vuante nga stresi i fortë për shkak të frikës së infektimit të dikujt tjetër, mes urgjencës shëndetësore që po kalon në vend.

Kriza e nisur nga zgjerimi i coronavirusit në botë ka treguar se ka më shumë se një aspekt. Qeveritë e botës miratojnë masa për të kufizuar qarkullimin dhe në këtë mënyrë të ndalojnë, virusin, ankthin, vetminë dhe vdekjen që po merrte virusi çdo ditë.

Sipas Federatës Kombëtare të Infermierëve, Daniela Trezzi kishte testuar pozitive për COVID-19 dhe, për shkak të kësaj, “ajo kishte jetuar me shumë stres nga frika se mos infektonte të tjerët”. E tmerruar, të martën ajo vendosi t’i jepte fund jetës, transmeton Telegrafi.

“Dhimbja dhe shqetësimi” ishtin fjalët që tha sindikata pas vdekjes së Trezziut, në një deklaratë që konfirmoi vdekjen e saj.

Në Lombardi, rajoni italian me numrin më të madh të infeksioneve dhe vdekjeve, pacientët infektuan personelin mjekësor.

Dhe ky është një nga faktorët që ka ndihmuar që virusi të përhapet kaq shpejt, sipas drejtorit të Institutit Mario Negri për Kërkime Farmakologjike, Giuseppe Remuzzi , i cili siguroi se “pacientët infektuan pacientë të tjerë dhe mjekë që më vonë edhe ata kontaminuan të tjerët”.

Lajmi për vetëvrasjen e gruas vjen në një kohë kur vendi grumbullon një numër vdekjesh prej 7,503 të vdekur dhe 74,386 të infektuar. Qeveria italiane raportoi 683 vdekje të reja në 24 orët e fundit të mërkurën, 25 mars.

Daniela Trezzi kishte qenë duke punuar në repartin e kujdesit intensiv të spitalit San Gerardo në Monza, jashtë Milanit, por ishte në karantinë pasi tregoi simptoma të coronavirusit, raportoi gazeta Daily Mail.

Grupi i infermierëve zbuloi gjithashtu se “një episod i ngjashëm kishte ndodhur një javë më parë në Venecia, me të njëjtat arsye themelore”.

“Secili prej nesh ka zgjedhur këtë profesion dhe, për fat të keq, ne jemi infermiere”, thanë ata në një deklaratë. “Gjendja dhe stresi të cilit i nënshtrohen profesionistët tanë është nën mbikëqyrjen e të gjithëve.”

Shifrat e publikuara të martën nga një institut hulumtues italian treguan se rreth 5,760 punëtorë shëndetësorë ishin infektuar me coronavirus. /Telegrafi/

0 Reviews

Write a Review

Ardian H

Read Previous

Xhesika shfaqet nga vetizolimi, kërkon të rrimë në shtëpi

Read Next

NËN LOT VJOSA OSMANI LEXON MESAZHIN E VAJZËS SË NEKIBE KELMENDIT