Daniel Serwer: Nuk ka asnjë shans që prokurori i emëruar nga Trump të mos e dijë për Thaçin

Pas publikimit të akuzave ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, reagime të shumta kanë ardhur nga të gjitha nivelet politike.

Kjo edhe për faktin se kjo dosje u publikua vetëm 3 ditë para se Thaçin të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë. Por mbrëmjen e sotme analisti Daniel Serwer thotë se prokurori që ka ngritur padinë ndaj Thaçit dhe Veselit është amerikan i emëruar nga administrata Trump.

Daniel Serwer ( i Institutit të Paqes) i thotë Richard  Grenell, se nuk ka asnjë shans që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump.

Image

Fitore H

Read Previous

Kush janë “të tjerët” dhe pse Prokuroria Speciale bëri publik vetëm emrat e Thaçit dhe Veselit?

Read Next

1152 raste aktive me koronavirus në Kosovë, rastet e kontaktit pa simptoma vetëm në vetizolim