Çifti i cili u bllokua në muajin e mjaltit në Maldive, rrëfejnë historinë e tyre

Filloi me një martesë në kryeqytetin e Egjiptit Kajro më 6 Mars: tetë vjet pasi u takuan për herë të parë, 36-vjeçari Khaled dhe Peri, 35 vjeç, u martuan para miqve dhe familjeve të tyre.

Disa ditë më vonë, çifti me qendër në Dubai u nis për në Kankin, Meksikë, me një shqetësim në botë: koronavirusi dukej një shqetësim i largët, pasi ende nuk ishte përhapur plotësisht në të gjithë globin.

Kështu që ndërsa çifti ishin të kujdesshëm për të shmangur vendet e mbushura me njerëz, ata thonë se “nuk prisnin kurrë” kufizimet e udhëtimit që të ndikonin në planet e tyre.

Por në kohën kur ata po ktheheshin në shtëpi në Emiratet e Bashkuara Arabe përmes Turqisë më 19 mars, shkalla e plotë po bëhej e dukshme.

“Ndërsa ishim në aeroplan kishim qasje në internet dhe pastaj filluam të merrnim mesazhe nga njerëzit. A do të keni mundësi të arrini në Dubai? Ka një ligj të ri, ata po ndalojnë shpërnguljet”, tha Peri për BBC.

Prapëseprapë, pasi ata ishin tashmë në ajër, ata supozuan se do të lejoheshin të udhëtonin. Por kur u përpoqën të hipnin në fluturimin e tyre lidhës në Stamboll, atyre iu thanë që nuk mund të hipnin.

Rregullat e reja kishin hyrë në vend ashtu si u nisën nga Meksika.

Çifti u la i bllokuar në aeroport për dy ditë. Kufizimet në Turqi do të thoshin se nuk lejonin të largoheshin dhe të hynin në qytet.

Ndërsa, pa një kalim të vlefshëm të konviktit, ata munduan të blinin artikuj për tualetin dhe rrobat, madje nuk lejoheshin të grumbullonin bagazhet e tyre.

Në pamundësi për të hyrë në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe me fluturimet për në Egjipt të pezulluara, atyre u duhej një plan.

“Ne vendosëm të hyjmë në Google dhe të kontrollojmë të gjitha vendet që lejuan Egjiptasit pa vizë, dhe pastaj të kontrollojmë nëse ata kishin fluturime”, tha Peri. Duket se ata kishin vetëm një mundësi: Maldivet.

Një grup ishujsh me rërë të pastër të bardhë dhe ujë në Oqeanin Indian, Maldivet njihet si një nga vendet më të bukura në botë. Khaled dhe Peri kishin menduar madje të shkonin atje për në muajin e tyre të mjaltit në vend të Meksikës.

Kur bëhet fjalë për koston e rritjes së udhëtimit, çifti ka vendosur “të mos bëjnë matematikë derisa të kthehen, sepse nuk e dinë se kur do të përfundojë”.

Megjithatë, ata e dinë se të tjerët në mbarë botën janë në pozita shumë më të vështira. Por ata theksojnë se udhëtimi ka qenë larg nga një muaj mjalti të zgjatur./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Aguero do ta respektojë kontratën me Man City – nuk largohet këtë verë

Read Next

Luiz planifikon largimin nga Arsenali