Çfarë ndodhi me të? Avioni luftarak rus rrëzohet afër Krimesë, piloti mbetet ende i zhdukur

Një avion luftarak rus Su-27 u rrëzua në brigjet e Krimesë të aneksuar vonë të mërkurën, duke shkaktuar një mision kërkimi dhe shpëtimi në Detin e Zi.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, avioni Su-27 po kryente një mision të planifikuar kur u zhduk nga radarët rreth orës 8 të mëngjesit – 50 kilometra larg qytetit Feodosia të Krimesë, sipas Interfax.

Ministria e Mbrojtjes tha se kishte marrë një alarm urgjence me rreze radio pranë vendit të përplasjes.

Si rezultat, të paktën gjashtë anije dhe dy avionë janë të përfshirë në misionin e kërkimit, për të cilin autoritetet thonë se pengohet nga moti i keq.

Më parë të mërkurën, një aeroplan trajnimi L-39 u rrëzua në rajonin e Krasnodarit të Rusisë në jug të Krimesë, duke vrarë një kadet.

Ministria e Mbrojtjes tha se një gabim teknik mund të ketë shkaktuar aksidentin.

Ardian H

Read Previous

“Koronavirus? Frikësohem shumë për Claudian, ajo është në rrezik të vazhdueshëm”

Read Next

Vitia: Një pacient u shërua plotësisht, kemi 8 raste të reja me Covid 19