Uncategorized 

EKSTRADOHET NË BRITANI SHQIPTARI I AKUZUAR PËR VRASJE

Është ekstraduar dje nga Shqipëria në Londër shtetasi Elton Sefa, 23 vjeç, i akuzuar për vrasjen e John Woodward në prill të 2018-ës. Sefa ishte arrestuar në portin e Durrësit në 28 shkurt të 2019-ës për shkak të kërkesës së britanikëve dhe është mbajtur në qeli deri në përfundim të procedurave të ekstradimit. Ai pritet të dalë sot përpara trupit gjykues në Westminster Shqiptari akuzohet se ka vrarë duke i shkaktuar fraktura në kokë ndërtuesit 47 vjeçar John Woodward. Fillimisht u mendua se Woodward ishte dëmtuar gjatë punimeve, por pas…

Lexo më shumë
Uncategorized 

DUDA BALJE SHPALOS TAKIMIN PRIVAT ME ALBIN KURTIN – THOTË SE NUK KA MARRË PËRKRAHJE NGA AI

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga pakicat, Duda Balje ka thënë se ka pasur një takim zyrtar dhe një privat në Prizren me kryetarin e VV-së, Albin Kurti. Ajo ka thënë se nuk kanë pasur përkrahje nga ai dhe se gabon nëse ua jep një ministri komunitetit serb. E ftuar në Sytë 7, Balje ka thënë se Kurti nuk ka punuar mirë me deputetët që janë jashtë nga grupi multietnik. “Me Kurtin kam pas një takim zyrtar dhe privat në Prizren. Në këtë qytet jemi takuar me 10 deputetë njëherë…

Lexo më shumë
Uncategorized 

Walkeri edhe këtë vit në Reçak, u dhuron përqafime fëmijëve

Si çdo vit, edhe këtë herë, ish-shefi i misionit të OSBE-së, William Walker, u kthye në Kosovë për të përkujtuar viktimat e Masakrës së Reçakut të cilët 21 vjet më parë mizorisht u masakruan nga forcat ushtarake serbe. Walkeri gjatë vizitës së sotme në Reçak, përveç homazheve, u pa edhe shumë i afërm me fëmijët e dëshmorëve. William Walkeri, ishte dëshmitari më i madh para drejtëisë ndërkombëtare për Masakrën e Reçakut. Ai vazhdimisht kishte pohuar se Masakra e Reçakut, kishte qenë një ndër krimet më të mëdha që janë bërë…

Lexo më shumë
Uncategorized 

Pse shqiptarët vetëm shajnë në Facebook, këto janë arsyet

Profesori e shpjegoi këtë me disa fenomene sociale tipike shqiptare dhe ja se cilat janë arsyet se përse inati, mllefi, urrejtja dominojnë emocionet në rrjetet tona sociale shqiptare. Pse jemi kaq të inatosur dhe të ngarkuar me gjendje negative emocionale? 1. Sepse kemi shumë nevoja bazë të paplotësuara dhe për një kohë të gjatë; 2. Kemi inferioritet kulturor, jemi të pakënaqur me statusin e grupit tonë shoqëror dhe e mohojmë atë për t’iu referuar grupeve me status më të lartë; 3. Jemi në stadin adoleshent të zhvillimit shoqëror, që krijojmë…

Lexo më shumë
Lajme Uncategorized 

Nëse vv na garanton për president koalicioni duhet të ndodh, thotë depoteti i LDK-së

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Fatmir Rexhepi, ani pse thotë se nuk e ka parë ofertën e fundit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje, shprehet i hapur që ajo të pranohet nga ana e partisë së tij. Në një bisedë për Gazeta Blic, Rexhepi thotë se nëse Vetëvendosje, i garanton LDK-së, që do e votojnë postin e presidentit kur të vije koha, atëherë duhet të ketë koalicion mes këtyre dy partive politike. Ai shton se pushtet i balancuar do të ishte në qoftë se do të arrijnë që ta formojnë…

Lexo më shumë

Tragjedia në Lagjen Mati 1: Familjet po i japin besë njëra – tjetrës me ndërmjetësimin e hoxhallarëve

Rreth nëntëdhjetë ditë kanë vendosur që t’i japin besë njëra tjetrës anëtarët e familjeve Mehmeti dhe Rafuna, pjesëtarët e të cilëve në shtatorin e vitit që shkoi u vranë me njëri-tjetrin. Por besa e dhënë  nga ta përfundon vetëm pas 10 ditëve.  Hoxha që po ndërmjetëson për pajtimin e këtyre dy familjeve, Fatmir Latifaj, ka dhënë detaje të reja për nismën e tij për pajtim rreth këtij rasti. Në shtatorin e vitit që e lamë pas, kryeqyteti u trondit nga një vrasje që ndodhi në pikë të ditës në Prishtinë. …

Lexo më shumë
Lajme Uncategorized 

Sali Berisha e çon një porosi në Prishtinë nëpërmjet Nait Hasanit

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka takuar me ambasadorin e Kosovës në Tiranë, Nait Hasanin, raporton Gazeta Express. Berisha përmes Facebook-ut ka shkruar se dje është takuar me ambasadorin Hasani me të cilin kanë diskutuar marrëdhëniet mes dy shteteve dhe situatën në rajon. Berisha ka shkruar se në takim me Hasanin ka denoncuar përpjekjet destabilizuese të Beogradit për të krijuar projektin e Jugosllavisë së Re nën emrin e maskuar të “minishengenit” “Denoncova përpjekjet destabilizuese të Beogradit, vasalëve të tij në Tiranë dhe Shkup, për të rivendosur hegjemoninë e Serbisë në…

Lexo më shumë
Lajme Uncategorized 

Inspektorati rrënon një objekt pa leje, në Prishtinë

Inspektorati i Komunës së Prishtinës ka nisur rrënimin e një mbindërtimi në rrugën “Fehmi Agani”. Drejtori i Inspektoratit të Komunës së Prishtinës, Adonis Tahiri, tha se pjesa më e madhe e këtij objekti është me leje, por që kati i fundit është pa leje dhe për këtë është tërhequr vërejtja palës. Tahiri tha se vendimi për rrënim të katit të fundit të kësaj ndërtese është marrë më 6 janar të këtij viti dhe pala është njoftuar për afatin prej 15 ditësh që duhet ta rrënojë vetë. “Ky rrënim do të…

Lexo më shumë
Uncategorized 

Kolonë “deri n’fyt”, vonesa e zgjerimit të rrugës në Veternik

Punimet për zgjerimin e rrugës që kanë filluar në muajin korrik të vitit të kaluar të ura në Veterrnik në Prishtinë, po shkaktojnë kolona të gjata në kryeqytet. Edhe pse ishte premtuar nga Ministria e Infrastrukturës që në muajin dhjetor këto punime do të përfundojnë, ky projekt ende nuk është realizuar. Menaxheri i këtij projekti, Isa Berisha, vonesën e arsyeton më uljen e temperaturave. Kolona të gjata dhe tollovi në qytet kanë shkaktuar punimet në rrugën te ura në Veterrnik. Menaxheri i projekti  në Departamentin për menaxhimin e rrugëve nga…

Lexo më shumë

Miliarderi japonez kërkon dashnore për të shkuar në Hënë

Miliarderi japonez Yusaku Maezawa është në kërkim të një aventure të re pasi u nda me të dashurën e tij, aktoren 27-vjeçare Ayama Goriki. Ai ka thënë se është duke kërkuar për një grua të re, e cila do t’i bashkohej atij në udhëtimin e parë të muajit të mjaltit në Hënë dhe kthimin pas në Tokë. Anija kozmike “Space X” me pasagjerë civilë është planifikuar të niset në vitin 2023, duke kushtuar rreth 2 milionë dollarë për person. Do të jetë udhëtimi i parë në Hënë që nga viti…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial