Wednesday, August 22Informohu

Uncategorized

Aktakuzë: Si u përfshinë serbët e Klinës në vrasjen e shqiptarëve

Aktakuzë: Si u përfshinë serbët e Klinës në vrasjen e shqiptarëve

Uncategorized
Në tri faqe aktakuzë Prokuroria e Shtetit ka përshkruar situatën ku banorët serb të Dushit të Klinës ishin përfshirë në përndjekjen e fqinjëve të tyre shqiptarëve gjatë qershorit 98. Në fshatin e banuar me serbë dhe shqiptarë mbetën të djegur tre pleq dhe u vranë dy gra dhe dy burra. Milorad Zaiç, akuzohet se u përfshi në përndjekjen e fqinjëve të tij duke ofruar shtëpinë e tij si bazë për ushtrinë e duke qëlluar në drejtim të shtëpive të shqiptarëve. Serbi që në atëkohë ishte 51 vjeç sipas aktakuzë jetonte në fshat së bashku me fqinjët shqiptarë por situata kishte ndryshuar pas nisjes së luftës, raporton kallxo.com. Me 19 qershor prokuroria pretendon se Zaiç nisi betejën e tij kundër fqinjëve shqiptarë. Atë ditë sipas aktakuzës i pandehuri ishte parë nga fqinjët tek shkarkonte
‘Janë vrarë të gjithë, vraponi!’ Rrëfimi i të afërmit për momentet e para të masakrës në Vlorë

‘Janë vrarë të gjithë, vraponi!’ Rrëfimi i të afërmit për momentet e para të masakrës në Vlorë

Uncategorized
Behar Zykaj, djali i xhaxhait të Demir Zykaj, i cili mbeti i vrarë me bashkëshorten, dy djemtë bashkë me gratë dhe fëmijët, shprehet se ishte ndeshur me një pamje të tmerrshme kur kishte shkuar në banesën e kushëririt të tij. Banorët e tmerruar nga breshëria kanë parë fqinjin e tyre 24-vjeçar teksa largohej me vrap arave e më pas iu humbi nga sytë. “Janë vrarë të gjithë te Demiri. Janë vrarë të gjithë, vraponi”, është dëgjuar teksa ka thërritur banori i parë, i cili është përballur me skenën e rëndë. Të gjithë në oborrin e shtëpisë mes pellgut me gjak, ndërsa asnjëri nuk jepte shenja jete. Pamja, sipas Behar Zykajt, ka qenë tronditëse dhe shumë shpejt në banesën e djalit të xhaxhait të tij u mblodh i gjithë fshati. I madh e i vogël u mblodh rreth, ndërsa ata më të afërmit nuk lanë fë
Politikani indian vishet si Adolf Hitler bën përshëndetje naziste dhe kërkon fonde

Politikani indian vishet si Adolf Hitler bën përshëndetje naziste dhe kërkon fonde

Uncategorized
Politikani indian, Naramalli Sivaprasad, është shfaqur në Parlament i veshur si Adolf Hitler, i kompletuar edhe me mustaqe, shkruan Dailymail, transmeton Express. Përveç kësaj ai bëri edhe një përshëndetje naziste për të kërkuar më shumë fonde për zhvillimin e shtetit të tij në jug të Indisë. Ai tha se donte të dërgonte një mesazh kryeministrit të vendit, Narendra Modi për të mos "ndjekur Hitlerin". TDP MP Naramalli Sivaprasad is today dressed up as Adolf Hitler during protest in Parliament demanding special status for Andhra Pradesh. He had earlier also dressed up as a school boy, Narad muni and others. pic.twitter.com/pHKcSZpPv0— ANI (@ANI) August 9, 2018
BMW heq një nga modelet më pak të njohura

BMW heq një nga modelet më pak të njohura

Uncategorized
Versioni i tanishëm i BMW 3 Series GT do të ndalojë së prodhuari më 2020, dhe sipas informacioneve jozyrtare, ky model nuk do të marrë trashëgimtarin e vet. Sipas BMW Blog, kjo makinë e serisë 3 me pesë dyer, e prezantuar si një kompromis midis limo klasik dhe karavan, po tërheq më pak konsumatorë, duke i dhënë prioritet automjeteve të kalimit në SUV. I njëjti burim thotë se në gjeneratën e ardhshme BMW do të bashkojë pothuajse të tanishëm serinë 3 GT dhe serisë 4 Gran Coupe në një makinë. Seria 3 BMW GT filloi në vitin 2013 dhe rifilloi më 2016. Në atë kohë, prodhuesi gjerman njoftoi se ky model shitet më së miri në Kinë, Gjermani dhe SHBA. Sidoqoftë, tregu për makinat e reja ka pësuar ndryshime të ndjeshme në ndërkohë, kështu që tani ata janë më të dominuar nga crossover sesa
Ka përfunduar afati i dorëzimit të draftit të statutit të Asociacionit

Ka përfunduar afati i dorëzimit të draftit të statutit të Asociacionit

Uncategorized
Afati i fundit për dorëzimin në Bruksel të draftit të statutit për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është përmbyllur dje, ditë e shtunë. Autoritetet në Kosovë, nuk kanë konfirmuar nëse është dorëzuar ose jo një dokument i tillë në Bruksel. Më herët, Avni Arifi, shefi i Ekipit teknik të Kosovës në dialogun me Serbinë, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, së ekipi menaxhues, në bazë të një marrëveshjeje më të hershme në Bruksel, ka një privatësi të plotë në punë, dhe Qeveria e Kosovës është privuar nga mundësia e marrjes së më shumë informatave. Nga ana tjetër, Maja Kocijançiq, zëdhënëse e shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se “ekipi menaxhues ka pasur katër muaj kohë për draftimin e statutit të
U Martua Me Një Grua Shumë Të Bukur, Por, Ç’ndodhi Pastaj!

U Martua Me Një Grua Shumë Të Bukur, Por, Ç’ndodhi Pastaj!

Uncategorized
Një burrë u martua me një grua shumë të bukur. Pas një kohe, ndërsa burri ishte për tregti jashtë shtetit, gruaja e tij sëmuret rëndë, dhe si pasojë fytyra e saj shëmtohet aq tepër. Burrin e lajmërojnë për sëmundjen e gruas dhe gjatë kthimit ai e lajmëron familjen që do vonohet për disa ditë sepse kishte pësuar një aksident të rëndë dhe kishte humbur të dy sytë, që nënkupton se burri kurrë nuk do ta sheh gruan e tij si të shëmtuar, por do ta mbajë në mendje atë bukuri të mëparshme të gruas së tij. Vazhduan jetën në harmoni derisa u plakën dhe deshti All-llahu që gruaja të vdiste e para. Në ditën e varrimit, kur burrat u kthyen nga varrimi, edhe burri i gruas së vdekur u kthye por pa e shoqëruar askush, ai ecte i vetëm. Njëri prej të pranishmeve e pyeti: Ku shkon? Në shtëpinë time, tha a
Dhimbjet E Shpinës Dhe Të Qafës, Si T’i Eliminoni?

Dhimbjet E Shpinës Dhe Të Qafës, Si T’i Eliminoni?

Uncategorized
Dhimbja e qafës dhe ajo e shpinës janë të zakonshme te të gjithë njerëzit në mbarë botën. Ka shumë faktorë që shkaktojnë këto dy dhimbje, të cilët lidhen kryesisht me dhimbjen e muskujve, rruazat e dobëta ose nga ndonjë lëndim. Mosha, ngarkesat e rënda, pagjumësia, leximi në krevat janë po ashtu faktorë të tjerë ndikues. Është shumë e vështirë të diagnostikosh dhimbjen e shpinës dhe në 85% të të gjitha rasteve nuk diagnostikohet siç duhet, as me rezonancë magnetike. Ka disa lloje të dhimbjes së shpinës, dhimbja akute që zgjat rreth 4 javë dhe dhimbja kronike, që zgjat më gjatë dhe duhet ta trajtoni në kohë. Më poshtë keni disa udhëzime shumë të vlefshme që lehtësojnë dhimbjet e shpinës:Blini një dyshek të ri, sepse kjo mund të jetë një nga arsyet e dhimbjes së shpinës. Bëni ecje ose
Të mirat e domates për shëndetin

Të mirat e domates për shëndetin

Uncategorized
Domatet rekomandohen të konsumohen sa më shumë që të jetë e mundur. Ato janë shumë të shëndetshme pasi përmban likopen për një zemër të shëndetshme, transmeton kp. Këto janë të mirat që sjell domatja: Rregullon shikimin Domatja përmban vitaminë A që mbron shikimin, parandalon dëmtimin dhe degjenerimin makular. Lufton kancerin Studimet kanë zbuluar se domatet përmbajnë një sasi më të lartë të antioksidantit të likopenit që zvogëlon efektivisht rrezikun e kancerit të mushkërive, barkut dhe prostatës. Mban gjakun të shëndetshëm Hulumtimet kanë treguar se vetëm një domate mund të kënaqë rreth 40 për qind të kërkesës ditore të vitaminës C. Përveç kësaj, ajo përmban vitaminë A, kalium, hekur, andaj është shumë e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të gjakut. Domatja p
Diçka e çuditshëme po ndodh me diellin!

Diçka e çuditshëme po ndodh me diellin!

Uncategorized
Diçka e mistershme po ndodh në Diell. Në kundërshtim me të gjithë logjikën, atmosfera e saj bëhet më e nxehtë aq më shumë sa largohesh nga sipërfaqja e zjarrët e tij. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 4, gjan_allowExplicit: 1, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu }, gjan_tg: 'gjan_' + gjid }); var elem = document.createElement('div'); elem.setAttribute('i
Parim Olluri: Aktori Armond Morina qenka shembulli tipik se si duket nje njeri me mendesi katunareske

Parim Olluri: Aktori Armond Morina qenka shembulli tipik se si duket nje njeri me mendesi katunareske

Uncategorized
Aktori Armond Morina qenka shembulli tipik se si duket nje njeri me mendesi katunareske. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 4, gjan_allowExplicit: 1, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu }, gjan_tg: 'gjan_' + gjid }); var elem = document.createElement('div'); elem.setAttribute('id', 'gjan_' + gjid); var curS = document.getElementById('gjan