1. Home
  2. Teknologjia

Kategori: Teknologjia

A duhet ta instaloni iOS 13.5?

A duhet ta instaloni iOS 13.5?

Apple iOS 13.5 ka mbërritur dhe është një prej përditësimeve më të rëndësishme të Apple sepse përmban teknologjinë prë gjurmimin e të infektuarve me Covid-19. Gjithashtu sjell edhe disa përmirësime esenciale dhe rregullime të problemeve…

Read More
TikTok sulmohet nga Google për videot

TikTok sulmohet nga Google për videot

Aplikacioni TikTok është goditur nga një sërë vlerësimesh negative në Indi për shkak të një mosmarrëveshje mes krijuesve vendas në YouTube dhe influencuesve të këtij rrjeti. Vlerësimet në Play Store kanë shkuar në 1.2 yje…

Read More
Apple synon t’i kundërvihet Samsung Galaxy S30 me iPhone 13

Apple synon t’i kundërvihet Samsung Galaxy S30 me iPhone 13

Së pari kemi dëgjuar se si Apple iPhone 12 do të vijë me 3 kamera dhe më pas kemi dëgjuar se si Samsung Galaxy S30 synonte ta luftonte këtë me një sensor kamerash të gjeneratës…

Read More
Google lanson sistemin e “realitetit të shtuar”, vizualizon distancën prej dy metrash që të mbahet distanca shoqërore

Google lanson sistemin e “realitetit të shtuar”, vizualizon distancën prej dy metrash që të mbahet distanca shoqërore

Të gjithë jemi duke u munduar, që t’i përshtatemi distancës shoqërore, si një mënyrë e re e jetës. Në mënyrë që të lehtësohet ky rregull i ri, Google e ka lansuar një sistem të ri…

Read More
Renault zvoglon 15,000 vende pune në ristrukturimin e madh

Renault zvoglon 15,000 vende pune në ristrukturimin e madh

Renault po ul 15,000 vende pune në të gjithë botën si pjesë e një plani të zvoglimit të kostos prej 2 miliardë eurosh (1.8bn £) pasi pa rënie në shitje për shkak të pandemisë së…

Read More
Xiaomi e ndal prodhimin e telefonave 4G, fokusohet në teknologjinë 6G

Xiaomi e ndal prodhimin e telefonave 4G, fokusohet në teknologjinë 6G

Drejtori ekzekutiv i gjigantit teknologjik kinez, Xiaomi ka bërë të ditur se kompania e tij do ta ndalë prodhimin e smartfonëve 4G për tregun kinez deri në fund të vitit. Xiaomi do ta fokusojë energjinë…

Read More
Nissan mbështet fabrikën e tij në Mbretërinë e Bashkuar ndërsa  zbulon planin e mbijetesës

Nissan mbështet fabrikën e tij në Mbretërinë e Bashkuar ndërsa zbulon planin e mbijetesës

Fabrika e Nissan në Mbretërinë e Bashkuar në Sunderland do të qëndrojë e hapur pasi prodhuesit japonezë kryen një ristrukturim global në mes të pandemisë koronavirus. Humbja neto e kompanisë është humbja e saj e…

Read More
Mercedes paraqet prototipin e ri 300 SL

Mercedes paraqet prototipin e ri 300 SL

Disenjatori sugjeroi pamjen e një versioni modern të makinës së kultit Mercedes në profilin e tij “Instagram”. Mercedes 300 SL Coupe është një nga makinat më të dëshirueshme të të gjitha kohërave. Dizajni i tij…

Read More
Smartfoni më i ri i Sony nuk duhet të injorohet

Smartfoni më i ri i Sony nuk duhet të injorohet

Flagshipi më i fundit i Sony, Xperia 1 II i cili del në shtije më 24 Korrik do të kushtojë 1,119 dollarë bëri të ditur kompania. Porositë fillojnë më 1 Qershor dhe nëse smartfoni blihet…

Read More
Alpina “e çon në fitnes” X7-shin, sjell bishën XB7 me 612 kuaj fuqi

Alpina “e çon në fitnes” X7-shin, sjell bishën XB7 me 612 kuaj fuqi

Kompania e specializuar për modifikimin e veturave BMW, Alpina, e ka sjellë modelin Alpina XB7, që është njëra prej veturave më të fuqishme në botë në kategorinë SUV. XB7 është i bazuar në modelin BMW…

Read More