1. Home
  2. Teknologjia

Kategori: Teknologjia

Apple gjurmon grabitësit që vjedhin iPhone

Apple gjurmon grabitësit që vjedhin iPhone

iPhonet e vjedhura në grabitjet e dyqaneve të Apple në SHBA janë gjurmuar, duke njoftuar autoritetet lokale, sipas mesazheve të shfaqura në ekranet e tyre. Apple ka mbyllur përkohësisht disa nga dyqanet e saj në…

Read More
Google në padinë 5 miliardë dollarë për ndjekjen e  ‘privatësisë’

Google në padinë 5 miliardë dollarë për ndjekjen e ‘privatësisë’

Google është hedhur në gjyq në SHBA për pretendimet se kontrollon në mënyrë të paligjshme intimitetin e përdoruesve duke ndjekur njerëzit edhe kur ata janë duke shfletuar në “mënyrë private”. Aksioni i klasës dëshiron të…

Read More
Prodhimi i iPhone 12 do të fillojë në korrik para modeleve të tjera në 2020?

Prodhimi i iPhone 12 do të fillojë në korrik para modeleve të tjera në 2020?

Prodhimi i vëllimit të modeleve të ardhshme të Apple “iPhone 12” me 6.1 inç do të fillojë në muajt korrik-gusht përpara pjesës tjetër të telefonave të linjës së kompanisë këtë vit, thuhet sipas një raporti…

Read More
Zuckerberg merr kritika shkaku i Trumpit

Zuckerberg merr kritika shkaku i Trumpit

Punonjësit e Facebookut, që po e akuzojnë drejtorin ekzekutiv, Mark Zuckerberg, për menaxhim joadekuat të postimeve të Donald Trumpit, e kanë qortuar shefin e tyre, duke e lavdëruar në të njëjtën kohë “Twitterin” për qasjen…

Read More
Prodhimi i iPhone 12 do të fillojë në korrik para modeleve të tjera në 2020?

Prodhimi i iPhone 12 do të fillojë në korrik para modeleve të tjera në 2020?

Prodhimi i vëllimit të modeleve të ardhshme të Apple “iPhone 12” me 6.1 inç do të fillojë në muajt korrik-gusht përpara pjesës tjetër të telefonave të linjës së kompanisë këtë vit, thuhet sipas një raporti…

Read More
Google shtyn debutimin e Android 11

Google shtyn debutimin e Android 11

Google ka vendosur të shtyjë debutimin e versionit të fundit të sistemit operativ Android i cili duhej të bëhej i disponueshëm për publikun në fazë eksperimentale që nga data 3 Qershor. Debutimi i Android 11…

Read More
Ja sesi të rikuperoni llogarinë e fshirë të TikTok

Ja sesi të rikuperoni llogarinë e fshirë të TikTok

TikTok padyshim po shndërrohet në rrjetin social hit të 2020. Ndërsa aplikacioni ka qenë live që prej 2016-ës, pandemia globale e koronavirusit kanë shtyrë përdorimin e tij drejt rekordeve të reja. Nëse në të kaluarën…

Read More
Fortnite e ka shtyrë për një javë aktivitetin e përfundimit të sezonit

Fortnite e ka shtyrë për një javë aktivitetin e përfundimit të sezonit

Gjithashtu, është shtyrë edhe fillimi i sezonit të ri Epic Games kanë bërë të ditur, se është shtyrë për një javë aktiviteti Live i përfundimit të sezonit, që ishte paraparë për gjashtë qershor, transmeton Telegrafi.…

Read More
Microsoft po praktikon  ‘gazetarinë robotike’

Microsoft po praktikon ‘gazetarinë robotike’

Microsoft do të zëvendësojë dhjetëra gazetarë me kontratë në faqen e tij të internetit MSN dhe të përdorë sisteme të automatizuara për të zgjedhur histori lajmesh, raporte të mediave amerikane dhe britanike. Organizmi i tregimeve…

Read More
Dalin në internet foto të Samsung Galaxy Note 20 Plus

Dalin në internet foto të Samsung Galaxy Note 20 Plus

Janë publikuar fotot e para të Samsung Note 20 Plus. Galaxy Note 20 Plus pritet të jetë në dispozicion në 2 ngjyra: zezë dhe bakri ose ari. Sipas “Pigtou”, ndryshimi më i madh është se…

Read More