Statistikat e Messi: A e meriton argjentinasi çmimin si më i miri nga FIFA?

Për herë të katërt tashmë do mbahet ceremonia e FIFA Best Aëwrds, kësaj në Milano. Një version i Ballon d’Or është akorduar nga revista France Football që nga viti 1956, por u bashkua me çmimin ‘Fifa World Football of the Year’ nga 2010 deri në 2015, transmeton lajmi.net. Në orën 20:30 do të nis edhe ceremonia e sotme, e cila do zgjas 1 orë e gjysmë, me vëmendjen kryesore tek çmimi për lojtarin më të mirë nga FIFA, ku në garë janë Lionel Messi, Virgil Van Dijk dhe Cristiano Ronaldo.…

Read More

Tuchel: Neymar 100% me ne

Trajneri i PSG, Thomas Tuchel, ka komentuar përsëri situatën e Neymar JR. Neymar ka qenë në qendër të diskutimeve të mëdha gjatë verës, me emrin e lojtarit që lidhej kryesisht me një rikthim të mundshëm tek Barcelona. Kampionët e La Liga dështuan të bindin PSG-në me ofertat e tyre, kështu lojtari vazhdoi edhe këtë fillim sezoni me francezët. Por, ai ka humbur dashurinë e tifozëve dhe nuk dukej i lumtur me qëndrimin në Francë. Megjithatë, gjermani Tuchel ka thënë se gjithçka është mirë me Neymar dhe ai po jep maksimumin.…

Read More

Ndodh në Kolumbi: Tifozi e gjuan me thikë lojtarin në fushë

Një ndeshje në Superligën e Kolumbisë u dëmtua nga skena të shëmtuara ndërsa një tifoz rival i Medellin hodhi një thikë drejt një lojtari të Millonarios. Në stadiumin ‘Atanasio Girardot’ të Medellin të shtunën, një tifoz hodhi një objekt të ftohtë nga njëra prej pjesëve në fushën e lojës, ku po qëndronte David Macalister Silva. Për fat të mirë, tifozi që hodhi thikën huqi shënjestrën dhe askush nuk u lëndua në Medellin, transmeton lajmi.net. Mjeti u gjuajt në fushë pasi lojtarët e Millonarios festuan golin e tyre të dytë në…

Read More

Kosova U15 e nis me fitore bindëse ndaj Rumanisë

Kosova U15 në konkurrencën e meshkujve e ka nisur me fitore bindëse turneun në Maqedoninë Veriore. “Dardanët” e rinj triumfuan ndaj Rumanisë me rezultat 75:49. Kosova dominoi nga fillimi deri në fund, duke shënuar fitore të merituar, derisa ndeshjen e ardhshme e zhvillon sonte ndaj Turqisë nga ora 21:00. Eliot Peci shënoi 18 pikë, derisa Rron Dahsyla realizoi 15. Ndërkohë, Kosova U15 te femrat ka pësuar nga Rumania 32:71. Takimin e radhës e zhvillon sonte ndaj Turqisë nga ora 21:00. Turneu zhvillohet në kuadër të programit “Youth Development Fund” të…

Read More

Zidane mund të buzëqesh, merr lajme të mira nga stërvitja e Real Madridit

Real Madrid është duke mirëpritur disa futbollistë nga lëndimet. Real Madrid ka zhvilluar sot stërvitjen e radhës para duelit me Sevillan, të dielën. Trajneri Zinedine Zidane është nën presion të madh pas humbjes 3:0 në Paris Saint-Germain në Ligën e Kampionëve. Por, ai ka marrë sot lajme të mira nga stërvitja pasi dyshja Luka Modric dhe Isco u stërvitën me topin, edhe pse ndaras nga skuadra, raportojnë mediat spanjolle, transmeton lajmi.net. Ata kanë dhënë sinjale pozitive se së shpejti mund t’i bashkohen ekipit duke përmbyllur procesin e rikuperimit nga lëndimet. 

Read More

Milan – Inter, shfaqet një problem në San Siro

San Siro ka një problem para derbit të Milanos. “San Siro” është gati për derbin numër 171 të Madoninës. Pritet që në stadiumin mitik të Milanos të akomodohen më shumë se 70 mijë tifozë. Sipas Gazzetta dello Sport, 7500 do të jenë tifozë zikaltër, ndërsa pjesa dërrmuese, pra rreth 65 mijë, mbështetës të “Djallit”. Duke nisur nga ora 10:00 e kësaj të shtune, do të hapen edhe pikat e shitjes pranë stadiumit për biletat e fundit që kanë mbetur pa u prenotuar. Është e pamundur, për arsye teknike, që “San…

Read More

Real Madrid, Barcelona apo Liverpool? Ku do të transferohet super futbollisti nga Serie A

Garë e madhe për shërbimet e mesfushorit të Napolit, Fabian Ruiz. Fabian Ruiz po kalon një periudhë shumë të mirë, duke dhuruar paraqitje mbresëlenëse me fanellën e Napolit. Mesfushori i transferuar verën e kaluar nga Real Betis për 30 milionë euro është kthyer në një nga lojtarët kyç të formacionit të trajnerit Ancelotti. Ruiz ishte protagonist edhe në triumfin e fundit të Spanjës U-21 në Europianin për këtë grupmoshë, duke ndihmuar skuadrën në arritjen e objektivit final. Paraqitjet e mira të 23-vjeçarit kanë tërhequr vëmendjen e disa klubeve të mëdha,…

Read More

Reagojnë serbët – Sportistët kosovarë ngrisin flamurin kombëtar dhe atë shtetëror në mes të Serbisë

Reagime të ashpëra kanë ardhur nga akterë të ndryshëm të shtetit të Serbisë, pasi që në qytetin Vrsac sportistët shqiptarë e kanë ngritur flamurin kombëtar dhe atë shtetëror në një garë ndërkombëtare që është mbajtur në Serbi. Bëhet fjalë për organizimin e sportit të paragjalldizmit në qytetin Vrsac të Serbisë, ku kanë marrë pjesë disa sportistë nga Kosova dhe Shqipëria, shkruan GazetaBlic. Fanol Shala dhe Hizdri Gubetini, kanë qenë prezent në këtë organizim, ku së bashku me ekipin e kombëtares shqiptare, e kanë ngritur flamurin kombëtar dhe atë të Kosovës,…

Read More

E vërshëlluan për 90 minuta, ky është reagimi i Ronaldos për tifozët e Atleticos

I vërshëllyer gjatë gjithë ndeshjes nga stadiumi dhe tifozeria e Atletico Madrid, Cristiano Ronaldo desh u hakmor pikërisht në minutat e fundit shtesë, kur me driblime dehëse dhe super aksion personal, i nisur nga krahu, iu afrua golit për punë centimetrash Më pas, Cristiano iu kthye publikut dhe i bëri shenjë me dore si duke u thënë “patët frikë eee…”, duke u mbuluar nga një “rrebesh” vërshëllimash! Kujtojmë që CR7 është tmerri i Atleticos duke qenë se i ka shënuar 25 gola në total në karrierë.

Read More